سرفصل دوره “کاربرد GIS در شهرسازی (مقدماتی)”

GIS مهمترین سیستم و نرم‌­افزار کاربردی در شهرسازی است که یادگیری آن برای شهرسازان بسیار حائز اهمیت است. اما نکته مهم یادگیری GIS کاربردی برای شهرسازان جهت استفاده از آن در پروژه‌­های دانشجویی و همچنین در بستن طرح­های شهرسازی در مهندسان مشاور شهرسازی است. این دوره GIS را به صورت کاربردی و ویژه‌­ی شهرسازان آموزش داده و از کلی­‌گویی و کاربردهای غیر ضروری در شهرسازی پرهیز می­‌کند. انتظار بر این است که دانشجویان در پایان این دوره توانایی کار با لایه­‌های مختلف را داشته و خروجی­‌های مورد نظر در طرح­های شهری متنوع را تولید نمایند. این فرد می­‌تواند برداشت میدانی و نحوه ورود و اصلاح اطلاعات به محیط GIS را مدیریت کرده و پایگاه داده­ای متناسب با طرح توسعه شهری مورد نظر را شکل دهد و بتواند اطلاعات دسته‌­بندی مورد نیاز مثلاً جداول کاربری و سطح و سرانه یا تحلیل­های خاص پراکنش­ را خروجی گرفته و کیفیت گزارش‌­نویسی مباحث شرح خدمات طرح‌های توسعه شهری و منطقه‌­ای خود را ارتقا دهد. این دوره‌­ها برای دانشجویان رشته شهرسازی بسیار مفید بوده، علاوه بر انجام طرح­های خود در دانشگاه، زمینه ورود به جامعه حرفه‌ای را نیز فراهم آورده و به عنوان فردی متخصص به بازار کار معرفی گردد. سایر موارد عبارتند از:

– آشنایی مقدماتی با نرم­افزار ArcGIS و کاربردهای آن در حوزه شهرسازی و شروع کار با داده­‌ها و نقشه‌­ها، آشنایی با محیط نرم‌­افزار ArcMAP.

– آشنایی با مدیریت داده‌ها و انجام کار تیمی شهرسازی در محیط ArcGIS ، نحوه ذخیره‌­سازی اطلاعات و فرمت داده‌­ها در طرح­های شهرسازی (به صورت Geo data base) در محیطArc Catalog

– نحوه ذخیره‌­سازی و مدیریت داده­‌ها در پروژه نمونه طرح تفصیلی شهر و انتخاب عوارض خاص در محیط شهری و انجام اطلاعات­‌گیری توسط ابزارهای نرم‌­افزار.

– توانایی ویرایش نقشه­‌های شهرسازی با استفاده از منوی Editor و ترسیم عوارض مختلف نقطه، خط و پلیگون برای رفع ایرادات یا کاستی­‌های عوارض نقشه‌­ای در محیط شهری و فراشهری.

– آشنایی با نحوه مدیریت و انجام برداشت میدانی فضاهای شهری و ترسیم در محیط CAD، آموزش چگونگی تنظیم جداول برداشت و نحوه ورود اطلاعات در محیط Excel و رفع اشکالات ترسیمی و هندسی در نقشه با استفاده از Topology.

– ویرایش عوارض شهری در محیط ArcGIS و تنظیم خروجی­‌های مختلف مانند تراکم ساختمانی، کاربری زمین و …

– توانایی کار با ابزارهای Arc Toolbox و شناخت کار مهمترین ابزارهای سطح مقدماتی شامل,analysis toolsdata management tools ، conversion tools و … در جهت انجام کارهای شهرسازی عمومی و تخصصی در طرح­های جامع، تفصیلی و …

– توانایی ارایه داده­‌ها (شامل تولید نقشه و ساخت نقشه برای ارائه در گزارش یا جلسات تصویب طرح شهری)، زدن برچسب (ابزارLabeling) و تعریف راهنمای نقشه (منویSymbology) برای ساده‌­تر شدن و ارتقای کیفیت بصری خروجی­‌های نقشه­‌های بزرگ­ مقیاس شهری که دارای لایه­‌های متنوع و گوناگون هستند

– آشنایی با مدل‌سازی به همراه تمرین عملی مکانیابی فعالیتی خاص در شهر.

سرفصل کارگاه

1- آشنایی با انواع محیط­‌‌‌های نرم‌­افزار (Arc Map- Arc Toolbox- Arc Catalog)

2- ساخت، مدیریت و ویرایش انواع فایل­ها در GIS

3- آشنایی با سیستم مختصات

4- آشنایی با انواع روش­های ورود داده

5- آشنایی و کار با جداول اطلاعات توصیفی و تحلیل­‌های آماری

6- آشنایی با نحوه Join و Relate جداول و لایه­‌ها

7- زمین مرجع کردن لایه­‌ها و تصاویر (Georeferencing)

8- آشنایی کامل با قسمت Propertiesلایه‌­ها (برچسب­ها، نمادگذاری، اتصال جداول، …)

9- آشنایی با ابزارهای Arc Toolbox و کاربرد آن­ها (با توجه به کاربردهای آن در شهرسازی)

10- آشنایی با Extensionهای پرکاربرد و کاربرد آن­ها

11- ساخت و ویرایش مدل­های رقومی ارتفاع تجزیه و تحلیل­‌های مسطحاتی

12- آماده­‌سازی تنظیمات برای چاپ نقشه

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *