کنکور مرحله دوم رشته برنامه‌ریزی شهری و آزمون تحلیلی تشریحی

در این پست قرار است با شما درباره کنکور مرحله دوم رشته برنامه‌ریزی شهری صحبت کنیم و نگاهی کلی بر آزمون تحلیلی تشریحی شهرسازی داشته باشیم؛ با راهنمای کنکور مرحله دوم شهرسازی همراه ما باشید . در انتهای متن نیز می توانید پکیج نقشه های آزمون تحلیلی تشریحی را به صورت رایگان دانلود کنید !

 

راهنمای کنکور مرحله دوم شهرسازی (1) – کنکور مرحله دوم رشته برنامه‌ریزی شهری

 

آزمون تحلیلی – تشریحی از سال 91 همزمان با تغییرات عمده در سرفصل های کنکور برنامه ریزی شهری توسط سازمان سنجش آموزش کشور پس از کنکور تستی مرحله اول برگزار میگردد. در این مقاله سعی داریم به 8 سوال متداول داوطلبین کنکور برنامه ریزی شهری، منطقه ای و مدیریت شهری در رابطه با این آزمون پاسخ دهیم.

 

1- هدف از برگزاری آزمون عملی، تحلیلی – تشریحی (مرحله دوم) چیست؟

عمده ترین هدف از برگزاری این آزمون سنجش میزان تسلط داوطلبین کنکور ارشد برنامه ریزی شهری بر مبانی نظری شهرسازی و استفاده از رویکردها و پارادایم های شهرسازی در جهت حل معضلات و مسائل شهری می باشد. از داوطلبین انتظار می رود علاوه بر اشراف بر مطالب نظری بتوانند از آنها در جهت پاسخگویی به نیاز شهرها در ابعاد مختلف کالبدی، زیست محیطی، اقتصادی و … بهره ببرند.

 

2- سوالات کنکور مرحله دوم رشته برنامه‌ریزی شهری به چه صورت مطرح می شوند؟

در بیشتر سوالات مطرح شده در سال های اخیر، طراح شهری یک معضل شهری را در صورت سوال بیان میدارد و از داوطلب می خواهد با توجه به ویژگی های محدوده سوال نسبت به برنامه ریزی در جهت دستیابی به اهداف مطلوب اقدام نماید.

 

عموما پاسخ به سوالات در سه مرحله صورت می پذیرد

 

در گام نخستکنکور مرحله دوم رشته برنامه‌ریزی شهری ، داوطلب بایستی مبانی نظری مرتبط با آن معضل شهری را به طور کامل مورد بررسی قرار دهد ، سپس در گام دوم باید به شناخت و تحلیل محدوده سوال بپردازد و در نهایت نیز باید با ارائه یک راه حل اهداف ترسیم شده در گام دوم را محقق سازد.

در نوع دوم کنکور مرحله دوم رشته برنامه‌ریزی شهری ، سوالات طراح سوال صرفا از داوطلب تشریح مبانی نظری یک رویکرد شهرسازی را طلب می کند، برای مثال در کنکور سال 1395 طراح از داوطلب تشریح رویکرد اختلاط کاربری در شهرها ، مزیت ها و اهداف آن را مورد سوال قرار داده بود. لذا میتوان این چنین بیان کرد که تمامی سوالات الزاما یک سایت پلان مشخص ندارد و میتوانند به صورت تئوری و به شکل مبانی نظری مطرح گردند.

 

3- چه رشته هایی کنکور مرحله دوم دارند؟

به طور کلی تمامی رشته های زیر گروه هنر دارای کنکور مرحله دوم هستند، که نتایج نهایی داوطلبین برای پذیرفته شدن در دانشگاه از طریق جمع بندی نتایج دو آزمون تستی و عملی مشخض می گردد.

از آنجایی که گرایش های برنامه ریزی شهری و طراحی شهری زیر مجموعه هنر محسوب میگردند، بنابراین هر دو دارای آزمون عملی هستند. کنکور مرحله دوم رشته برنامه‌ریزی شهری اصطلاحا به آزمون تحلیلی تشریحی معروف است و کنکور مرحله دوم گرایش طراحی شهری به آزمون اسکیس.

 

هر دو کنکور دارای ضریب 4 هستند.

 

ضرایب دروس نظری گرایش برنامه ریزی نیز در کنکور تستی در جدول زیر نمایش داده شده است:

 

درسضریب
زبان خارجه2
مباحث عمومی شهرسازی ایران3
مبانی برنامه ریزی شهری، منطقه ای و مدیریت شهری3
تاریخ شهر و شهرنشینی در ایران و جهان2
آمار، روش ها و فنون در شهرسازی2

 

همان طور که بیان شده است، کنکور مرحله دوم از سایر دروس ضریب بالاتری خواهد داشت و میتواند  در نتیجه نهایی  داوطلبین بسیار اثرگذار باشد. راهنمای کنکور مرحله دوم شهرسازی …

 

4- آزمون تحلیلی تشریحی در چند ساعت برگزار می شود؟

کنکور مرحله دوم رشته برنامه‌ریزی شهری در سال های اخیر در مدت زمان 180 دقیقه معادل 3 ساعت برگزار شده است.

 

5- محل برگزاری کنکور مرحله دوم رشته برنامه‌ریزی شهری کجاست ؟

برخلاف کنکور مرحله اول که به صورت نامتمرکز و در تمام شهرهای کشور برگزار میگردد، کنکور مرحله دوم تنها در شهر تهران و در یک روز برگزار می گردد، لذا داوطلبین شهرستانی برای شرکت در این آزمون باید به شهر تهران مراجعه کنند. پیشنهاد می شود با توجه به حساسیت و شرایط کنکور حتما یک روز قبل به شهر تهران مراجعت گردد تا از بروز مشکلات احتمالی نظیر تاخیر در ورود به حوزه امتحانی پیشگیری شود.

 

6- به چه ابزارهایی برای حل سوالات کنکور مرحله دوم رشته برنامه‌ریزی شهری نیاز داریم؟

دقت داشته باشید در کنکور مرحله دوم رشته برنامه‌ریزی شهری می توان از انواع ماژیک ها ، قلم ها و راپید ها استفاده کرد. عموما داوطلبین از مداد، مداد پاکن، ماژیک های کیو کالر به رنگ مشکی(دارای کد رنگی 900) یا ماژیک تاچ ، ماژیک های F ، M و S ، راپید های با اندازه 0.1 ، 0.2 ، 0.5 ، 0.7 و 0.8 به همراه خط کش های 30 سانتی متری و شابلون استفاده میکنند. مورد دیگری که پیشنهاد می شود در آزمون حتما به همراه داشته باشید، تخته شاسی است تا بتوانید به راحتی ترسیمات خود را انجام دهید.

به یاد داشته باشید که استفاده از خودکار، مداد های رنگی، ماژیک های رنگی باعث کاهش شدید نمره شما خواهد شد؛ شیت نهایی باید کاملا به صورت سیاه و سفید باشد.

 

7- نتایج نهایی بر چه اساسی اعلام می شوند؟

نتیجه نهایی آزمون کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری، حاصل جمع تراز های کسب شده در دو آزمون تستی و عملی است، برای مثال ممکن است داوطلبی در آزمون تستی مرحله اول واجد رتبه یک کشوری شده باشد ولی در کنکور مرحله دوم رشته برنامه‌ریزی شهری عملکرد مطلوبی از خود نشان ندهد ، به احتمال فراوان رتبه نهایی این داوطلب تغییر زیادی خواهد کرد و پذیرفته شدن در دانشگاه براساس رتبه نهایی داوطلب خواهد بود.

 

دانلود پکیج نقشه های آزمون تحلیلی تشریحی

 

آزمون تحلیلی تشریحی  !!! برای دانلود مستقیم پکیج نقشه های آزمون تحلیلی تشریحی کلیک کنید !!!  سوالات کنکور مرحله دوم رشته برنامه‌ریزی شهری

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید