سوالات متداول از اسکیس طراحی شهری

۱ توضیح کلی درباره آزمون اسکیس

کنکور طراحی شهری مانند تمامی زیرمجموعه­های کنکور هنر دارای آزمون عملی مرحله دوم می­باشد که این امتحان بعد از کنکور تئوری برگزار می­شود. کانسپت اصلی این آزمون این است که چگونه با دانش طراحی شهری که در مرحله تئوری کسب شده می­توان یک مشکل شهری از جنس طراحی شهری را حل و فصل کرد بنابراین همانطور که به نظر می­آید که می­آید معمولا 1 یا 2 راه­حل مشخص برای حل سوال وجود دارد و نکته­ی کلیدی پرزانته صحیح ایده­هاست.

1-1 چگونگی سوال اسکیس

سوالات اسکیس به طور معمول از چند خط صورت سوال و در بعضی موارد یک یا چند تصویر عموما ناواضح تشکیل شده است. در بعضی سال­ها صورت سوال به گونه­ای بود که شیت­بندی باید توسط خود متقاضی انجام می­شد ولی در سال­های اخیر بیشتر جای مدارک مورد نیاز مشخص است و متقاضیان تنها کافی است که جای خالی گذاشته شده برای مدارک طراحی را پر کنند.

2-1تشریح شمای کلی پاسخ‌دهی به سوال

هرچند که پیدا کردن جواب درست سوالات اسکیس از نگرانی­های بزرگ متقاضیان است ولی در کلاس­های خانه شهرسازان به دلیل بررسی تعداد زیادی از سوالات کم پیش می­آید که جواب دور از ذهن مخاطب باشد. نکته مهم و کلیدی در حل سوالات اسکیس این است که صورت سوال به درستی و کلمه به کله خوانده شود زیرا اطلاعات مطرح شده در صورت سوال در بیشتر مواقع قسمت شناخت و سنجش وضعیت موجود را در بر دارد و توجه مکفی به صورت سوال و احیانا تصویری که داده شده نقش مهمی در قسمت ابتدایی حل تمرین یعنی حدس جواب درست ایفا می­کند.

3-1– ارائه چند نمونه شیت

 

5-1– چارت کلی کلاس

شروع کلاس­های اسکیس به طور کلی با آموزش اصول ابتدایی طراحی شروع می­شود که از ابتدایی­ترین مهارت­ها مثل تمرین نقطه و خط تا استفاده­ی صحیح از قلم و ادوات مختلف را در بر می­گیرد و کم کم شروع به حل کردن سوالات مقارن می­شود با تمرین بیشتر طراحی. تمرین حل سوال به تفکیک موضوعات مختلف اعم از طراحی در اقلیم­های مختلف مثل اقلیم گرم و خشک، گرم و مرطوب، طراحی لبه­ی آب، طراحی بر روی شیب، طراحی واحد همسایگی و خیابان­ها و میدان­های محلی و شهری و …. صورت می­گیرد و راه­حل­های مختلف برای حل هر مدل سوال بررسی می­شود. هم­زمان پرزانته حل مسئله نیز به مرور ارتقا پیدا می­کند و مهارت حل آزمون در زمان مشخص با کیفیت مورد قبول در آزمون­های آزمایشی تقویت می­شود

۲– اهمیت اسکیس طراحی شهری در رتبه کل داوطلبین و قبولی در دانشگاه‌های معتبر

اسکیس طراحی شهری از مؤثرترین مواد آزمون کنکور طراحی شهری است و اهمیت ندادن به آن با هر رتبه­ای (کما اینکه رتبه­ی خوبی باشد) موجب یه خطر افتادن جایگاه قبولی و اهمیت دادن به آن با هر رتبه­ای رتبه­ای (کما اینکه رتبه­ی بدی باشد) به منزله­­ی تقویت شانس قبولی در انتخاب­های بالاتر است. برای مثال ممکن است متقاضی با رتبه­ای در حدود 150 و با درصد اسکیسی بالاتر از میانگین کل مخاطبان بتواند در دانشگاه­های سراسری کشور پذیرفته شود ولی متقاضی با رتبه­ای در حدود 50 با درصد اسکیسی پایین­تر از میانگین کل مخاطبان نتواند در دانشگاه­های سراسری پذیرفته شود. (اعداد به طور مثال استفاده شده­اند و تخمین این عدد در هر سال با توجه به وضعیت مخاطبان، تراز درصدها، میانگین کل کشور و … متفاوت است). آنچه بدیهی است لزوم توجه به این مرحله از کنکور در هر وضعیتی است.

۳– نقش اسکیس طراحی شهری در ورود به حرفه‌ی

وضعیت اسکیس طراحی شهری مشخص می­کند که هر مهندس طراح شهر چه طور می­تواند ایده­های خود را پرزانته کند و وقتی نتوان ایده را بر روی کاغذ نشان داد عملی کردن آن کاری غیرممکن است. شاید در دفاتر مشاوره هیچ وقت از شما نخواهند در فرصتی کوتاه 2 عدد شیت برای حل موضوع پر.ژه ارائه دهید ولی قطعا از شما توقع دارند که بتوانید ایده­ای که در ذهن برای حل پروژه دارید را در زمانی مشخص به بهترین نحو به تصویر در بیاورید و تا زمانی که نتوانید قلم به دست بگیرید ارائه­ی دیجیتالی ایده­هایتان کار دشواری خواهد بود. همانطور که می­دانیم ارائه دیجیتالی معمولا کاری زمان­گیر است پس کسی می­تواند نظر کارفرما را به کار خود جلب کند که بتواند حداقل در ابتدای کار شِمای کلی از آنچه در ذهن دارد بر روی کاغذ ارائه دهد تا بتوان به راحتی قبل از پروسه­ی دیجیتال­سازی و صرف وقت و انرژی زیاد بر روی آن نظر داد پس مطمئن باشید که اگر در اسکیس طراحی شهری به اندازه­ی کافی توانمند شدید، آن کسی که در ابتدای فرآیند طراحی پروژه به حضورش احتیاج است شما می­باشید.

۴– سوالات متداول

4-1- با توجه به وضعیت من که تا به حال در دانشگاه قلم به دست نگرفتم آیا امیدی به درصد قابل قبول در آزمون اسکیس هست؟

لازم به ذکر است که در حدود 90%  دانش­آموختگان شهرسازی همین وضعیت را دارند و حتی دانش­آموختگانی که از رشته­های دیگر که بّعد طراحی قوی­تری دارند مثل معماری به طراحی شهری می­پیوندند معمولا از بّعد تحلیلی ضعیف­تری برخوردارند. پس رقیبان شما یا کسانی هستند که مثل شما طراحی ضعیفی دارن یا حتی اگر طراحی قوی­ای هم داشته باشند در خل مسئله ضعف­هایی دارند پس نگران تنها بودن در این پروسه نباشید و مطمئن باشید که کسانی که درصدهای خوبی در آزمون اسکیس کسب کرده­اند، کسانی هستند که کلاس­های خود را جدی گرفته و نهایت تلاش خود را در همان زمانی که مخصوص آمادگی آزمون است کرده­اند.

4-2- من از رتبه­ی خود در مرحله اول مطمئن نیستم، آیا لازم است که شروع به تمرین کنم یا صبر کنم بعد از مشخص شدن نتایج آزمون تئوری؟

عزیزان در این حین که شما منتظر رتبه­ی مرحله اول خود هستید رقیبان شما مشغول آمادگی برای آزمون مرحله دوم خود هستند پس هر روزی که هدر می­دهید به منزله­ی عقب افتادن در رسیدن به آرزوی دانشگاهی معتبر است. رتبه­ی شما اگر خوب باشد که با نتیجه­ی موردقبول مرحله دوم­تان بهتر خواهد شو و اگر خوب نباشد که آزمون مرحله دوم راه نجات شما برای رسیدن به دانشگاه است پس برای آزمون اسکیس حتی یک روز را از دست ندهید چون معمولا زمان دقیق برگزاری آزمون را به فاصله­ی کمی از خود امتحان اعلام می-کنند و اگر دیر بجنبید ممکن است نتوانید نتیجه­دلخواه را کسب کنید.

4-3- آیا می­توانم بدون کمک کلاس و به صورت خودآموز برای آزمون آماده بشوم؟

در نظر می­گیریم که شما شخصی هستید که بهترین نحو می­توانید برای خود برنامه­ریزی کنید و بدون هیچ مشکلی به 8 ساعت تمرین مداوم مشغول هستید ولی برای تصحیح ایراداتتان قرار است از چه کسی کمک بگیرید؟

فرض می­کنیم که شما طراحی قوی ای دارید ولی از کجا به پاسخ سوال خود اطمینان دارید؟ شاید شما به بهترین نحو از پس راه­حل سوال و پرزانته آن بر بیایید ولی چه زمانی قرار است که خود را در قالب یک آزمون و با رقیبان خود بسنجید اگر قرار باشد که در کلاسی شرکت نکنید؟ منبع مشخصی برای آزمون مرحله دوم وجود ندارد تا بتوان آزمون و خزا را به کمک آن به حداقل رساند بنابراین تنها چیزی که به شما بدون هیچ ریسکی کمک می­کند تمرین بی­وقفه زیر نظر متخصصان این زمینه است که امتحان خود را طی سال­های قبل پس داده­اند، بنابراین بر روی آینده­ی خود ریسک نکنید.

 

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید