دپارتمان دکتری شهرسازی

پژوهش نظری و ارتقای دانش شهرسازی در حوزه های مختلف از اولین و مهمترین اخداف تحصیلی دانشجویان دکتری شهرسازی می­‌باشد، امروزه از سوی دیگر با توجه به نیاز دانشگاه­‌ها و دانشکده‌های کشور به جذب هیئت علمی توانمند و با دانش در زمینه مطالعات شهری تمایل و جاذبه برای ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی بیشتر شده است. اصولا رشته شهرسازی پس از دو شاخه شدن در مقطع کارشناسی ارشد (طراحی و برنامه ریزی) مجددا در مقطع دکتری یکپارچه گردیده و با عنوان عام شهرسازی ارائه می­‌گردد. از داوطلبین وعلاقمندان به ادامه تحصیل در این مقطع انتظار می‌رود که بر تمامی مفاهیم نظری هر دو گرایش طراحی شهری و برنامه‌ریزی واقف بوده باشند تا بتواند در آزمون تئوری عملکرد مناسبی از خود ارائه دهند.

تفاوت آزمون دکتری با سایر آزمون­های سراسری تحصیلی انجام مصاحبه علمی پس از قبولی و کسب نمره در آزمون تئوری می­باشد. داوطلبین باید به نوعی اعضای هیئت علمی دانشگاه های مورد نظر خود را راضی به پذیرش خود کنند، این امر محقق نمی‌گردد مگر با ارائه یک رزومه مناسب، معتبر و برجسته تحقیقاتی در روز مصاحبه.

رزومه می­‌تواند شامل مقالات چاپ شده در ژورنال­‌های معتبر داخلی و یا ژورنال­‌های معتبر خارجی، طرح‌­های پژوهشی انجام پذیرفته شده توسط داوطلب، نمره زبان انگلیسی در آزمون­‌های معتبری چون تافل و آیلتس باشد. از دانشجویان مقطع دکتری شهرسازی انتظار می­‌رود بتوانند در یک حوزه شهری به تولید علم و ارتقای دانش بپردازند.

دپارتمان دکتری خانه شهرسازان ایران با بهره­‌گیری از اساتید برجسته کشوری همواره سعی داشته مسیر دستیابی داوطلبین به صندلی­‌های دانشگاه­‌های برتر کشور را هموار سازد، کسب نتایج درخشان در کنکور 5 سال اخیر دکتری شهرسازی گواهی بر این ادعا بوده است. خدمات این دپارتمان برگزاری کلاس‌های آمادگی آزمون، مشاوره گام به گام با داوطبین توسط رتبه برتر سال گذشته، تهیه جزوات و کتاب­‌های کمک آموزشی و در نهایت آزمون‌های آزمایشی شبیه‌ساز کنکور بوده است.

اعضای دپارتمان دکتری

1- دکتر علی یالپانیان، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و دانش‌­آموخته دکتری دانشگاه علوم تحفیقات

2- دکتر سینا علایی، استاد دانشگاه­‌های آزاد تهران شمال، مرکز و پارس، پژوهشگر دکتری دانشگاه تهران

3- دکتر وحید آریان، استاد دانشگاه‌های آزاد تهران و رباط­‌کریم، دانش­‌آموخته دکتری دانشگاه علوم تحقیقات

4- دکتر آرش ­آقاکریمی، پژوهشگر دکتری دانشگاه علم‌­و­صنعت ایران

5- مهندس محمد صالحی، پژوهشگر حوزه برنامه‌ریزی شهری و منطق‌ه­ای از دانشگاه علامه ­طباطبایی تهران

راهنمایی صفر تا صد برای موفقیت در مقطع دکتری رشته شهرسازی