دپارتمان طراحی شهری

آشنایی با دپارتمان طراحی شهری خانه شهرسازان ایران ؛ رشته طراحی شهری یکی از دو گرایش اصلی رشته شهرسازی است که در بسیاری از دانشگاه­‌های جهان در مقاطع ارشد و در تعداد معدودی از دانشگاه­‌ها در مقطع دکتری (کشور استرالیا) ارائه می‌گردد. شاید راحتترین راه برای تعریف این رشته، بیان تمایزات و تفاوت­‌های این رشته با برنامه‌ریزی شهری، منطقه‌ای و مدیریت شهری در مقطع ارشد باشد. این رشته را در واقع می‌توان پلی میان رشته‌های معماری، برنامه‌ریزی، علوم اجتماعی، محیط زیست و… باهم دانست که سعی دارد با به کار گرفتن مفاهیم علمی رشته‌های یاد شده به ایجاد یک محیط شهری جذاب و کارآمد برای شهروندان بپردازد.

از دانشجویان این رشته انتظار می­‌رود که به نسبت برنامه‌ریزان شهری، دارای حس زیبایی‌شناسی بهتر، ذهنی خلاقتر و دستانی توانمندتر برای تبدیل ایده‌­های ذهنی به طرح­‌های در خور توجه در قالب کاغذ و ارائه طرح‌های سه بعدی از کار خود باشند. وجه دوم تمایز طراحی شهری از برنامه­‌ریزی خود را در مقیاس پروژه­‌های شهری نشان می‌دهد. اگر حوزه کار یک برنامه‌ریز شهرها، مناطق، نواحی و… باشد یک طراح شهری معمولا با محدوده­‌هایی به نسبت کوچکتر مواجه است. به طور مثال ساماندهی یک مرکز محله، بازطراحی جداره­‌های یک خیابان، طراحی یک مسیر پیاده در کنار رودخانه و… .

یک طراح شهری می‌تواند با ایده خلاقانه خود روح زیستن را در شهرهای خاکستری امروز به ما بدمد.

دپارتمان طراحی شهری خانه شهرسازان ایران همچون دپارتمان برنامه­‌ریزی در 18 سال گذشته کارنامه­‌ای کاملا درخشان از خود به جای گذاشته است. به گونه‌­ای که در سال‌های متمادی دانشجویان طراحی شهری توانسته‌اند بهترین نتایج را در کنکور ارشد طراحی شهری از آن خود کنند.

کنکور ارشد این رشته، به مانند بسیاری از کنکورهای گرایش هنر در دو مرحله تئوری و عملی برگزار می‌گردد. داوطلبینی که در کنکور مرحله اول واجد شرایط و نمره کافی شده‌اند می‌توانند در آزمون عملی مرحله دوم که به صورت اسکیس می­‌باشد، شرکت کرده و در نهایت نیز رتبه نهایی و دانشگاه پذیرفته شده داوطلب مشخص خواهد شد. لازم به ذکر است در سال 98 خانم مائده کریمی از دانشجوبان بسیار توانمند خانه شهرسازان ایران توانست با کسب نمره 90 از 100 در آزمون اسکیس طراحی شهری رتبه یک کشوری در زمینه اسکیس را به خود اختصاص دهد. ظرفیت دانشگاه‌­های کشور در گرایش طراحی شهری به نسبت برنامه‌­ریزی شهری مقداری کمتر می‌­باشد که البته از سوی دیگر باید بدانیم در سال­های اخیر تعداد داوطلبین این رشته از برنامه‌­ریزی شهری نیز کمتر بوده است.

دانشگاه­‌های برتر در حوزه طراحی شهری در سطح کشور عبارت­ند از :

1- دانشگاه تهران

2- دانشگاه شهید بهشتی

3- دانشگاه علم­ و­ صنعت

4- دانشگاه تربیت مدرس

5- دانشگاه هنر تهران

6- دانشگاه هنر اصفهان

7- دانشگاه شهید رجایی

راهنمایی صفر تا صد برای موفقیت در رشته طراحی شهری