گام دوم

فرآیند برگزاری کنکور رشته طراحی شهری و فهرست منابع کنکور رشته طراحی شهری

مجموعه طراحی شهری یکی از گرایش‌های زیر مجموعه رشته مهندسی شهرسازی است که آزمون آن در دو بخش تستی و عملی (اسکیس) انجام می‌پذیرد.

تعداد سوالات آزمون کتبی

تعداد سوالات آزمون کتبی کارشناسی ارشد طراحی شهری در طی ادوار گذشته دچار تغییرات شده است. اما طی چند سال گذشته به صورت ثابت بوده و تعداد سوالات در آزمون کتبی این رشته ۱۴۰ سوال بوده که برای پاسخپویی به آنها مدت ۱۳۰ دقیقه (۲ ساعت و ۱۰ دقیقه) در نظر گرفته شده است. سهم هر یک از دروس و ماده های امتحانی از تعداد کل سوالات به شرح جدول ذیل می باشند:

عناوین دروس امتحانی

۱- زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی) ۲- مباحث عمومی شهرسازی ایران ۳- مبانی نظری معماری و طراحی شهری ۴- تاریخ معمری و شهرسازی ۵- تحلیل فضاهای معماری و شهری ۶- آزمون عملی اسکیس.

در این کدرشته امتحانی، آزمون به صورت تستی و عملی برگزار می کردد و پس از تصحیح اوراق تستی، از داوطلبانی که با توجه به نمره اکتسابی، مجاز به انتخاب رشته شده و فرم انتخاب رشته اینترنتی را نیز تکمیل نموده باشند، آزمون عملی (اسکیس) بعمل خواهد آمد.

برای آگاهی از ضوابط و شرایط کلی کنکور کارشناسی‌ارشد ناپیوسته، فایل زیر را دریافت و مطالعه نمایید:

برای آگاهی از فهرست جدول رشته‌ / محل مجموعه طراحی شهری فایل زیر را دریافت و مطالعه نمایید:

برای آگاهی از ضوابط و شرایط خاص دانشگاه‌های مختلف، فایل زیر را دریافت و مطالعه نمایید:

اسکیس‌ (Sketch)، به معنای بیان سریع ایده یا نگاهی است که یک طراح نسبت به موضوعی که به او ارجاع شده، دارد. هدف از ارائه اسکیس، انجماد و خلق طرح و ایده ای است که با توجه به موضوع و سوال مربوطه در حال عبور از ذهن است. بنابراین آشنایی داوطلبان با تکنیک‌ها و فنون مختلف بیان تصویری از یک طرف و از طرف دیگر چگونگی استفاده از این تکنیک ها در فرآیند طراحی شهری ضروری به نظر می رسد.

آزمون مرحله دوم (اسکیس) رشته طراحی شهری از اهمیت بالایی برخوردار است و به نوعی تعیین کننده است. آزمون اسکیس، اصولاً بعد از آزمون تئوری برگزار می‌شود که با اعلام رتبه ها، درصدها و ترازها از سوی سازمان سنجش، زمان برگزاری کنکور اسکیس اعلام می شود. دراین بازده دو الی سه ماه (معمولاً متغیر است) بین مرحله اول و مرحله دوم، برای تمرین های تخصصی اسکیس فرصت بسیار خوبی است. در سالهای اخیر، این آزمون به صورت مختلفی برگزار شده است، بعنوان مثال در آزمون سال ۱۳۹۱ تعداد ۴ سوال و ۵ شیت (کاغذ A3) و در آزمون سال ۱۳۹۲ تعداد ۱ سوال کلی و چندگانه در ۳ شیت مطرح شده است.

شناخت صحیح اسکیس ملزم به شناخت صحیحی از سوالات کنکور چند سال اخیر است. سوالات کنکور اسیکس نشان دهنده این است که روند سوالات کنکور به سمتی حرکت می کند که دانشجویان و داوطلبان کنکور باید دانش بسیار خوبی در زمینه های دانش طراحی از جمله طراحی صحیح حجم، نما، برش و پلان داشته باشند و از همه مهمتر فرآیند طراحی و دانش عناصر جزییات و مدیریت زمان در کنکور اسکیس بسیار مهم است.

کنکور اسیکس دارای دو مولفه است، ۱) دانش طراحی ۲) توانایی طراحی

دانش طراحی از طریق استاد اسیکس و توانایی طراحی توسط خود دانشجو فراهم می شود.

در آزمون اسکیس طراحی شهری، داوطلبان، مجاز به همراه داشتن وسایلی همچون مداد، روان نویس مشکی، خط کش (معمولی و اشل)، گونیا، پاک کن، مداد تراش و یک تخته شاسی که کاغذ A3 و A4 به راحتی روی آن قرار گیرد، هستند و معمولاً زمان ۲۴۰ دقیقه (۴ساعت) برای این آزمون در نظر گرفته می‌شود.

نمونه هایی از اسکیس آزاد:

نمونه‌ هایی از اسکیس‌های کنکور طراحی شهری:

فهرست منابع کنکور رشته طراحی شهری

درس زبان در کنکور کارشناسی ارشد طراحی شهری دارای ضریب ۲ است. اهمیت این درس نسبت به دروس دیگر کمتر می باشد،‌ اما تقویت آن در حد متوسط حتماً لازم می باشد. زیرا سطح سؤالات زبان در سالهای مختلف متفاوت است و منبع مشخصی نیز ندارد. بنابراین در صورت آسان بودن سطح سؤالات در یک سال میانگین درصد زبان در سطح رقبا بالا رفته و در صورتی که شخصی آن درس را مطالعه نکرده باشد، تراز آن نسبت به سایرین بسیار پایین خواهد شد. پس در صورتی که در درس زبان احساس ضعف می کنید، حتماً در حدی آمادگی حاصل کنید که اگر سؤالات آسان بود به اندازه سایرین قادر به پاسخگویی به سؤالات باشید. توجه کنید که سفید گذاشتن یک درس تراز شما را بسیار پایین خواهد آورد.

توزیع سؤالات درس زبان در سال­های اخیر، به این صورت بوده که ۵ سؤال از گرامر، ۱۰ سؤال لغت (به صورت جای خالی) برای زبان عمومی و ۱۵ سؤال زبان تخصصی آمده است. پس همانطور که مشخص است، تقویت دایره لغات از اهمیت خاصی برخوردار است. در زبان تخصصی نیز معمولاً‌ ۳ یا ۴ سؤال لغت (به صورت توضیحی) و بقیه به صورت درک مطلب بوده است. برای پاسخ به سؤالات درک مطلب نیازی به ترجمه کامل متن نیست. مسئله مهم تقویت درک مطلب و بالا بردن سرعت عمل در پاسخ به سؤالات متن است.

داوطلب باید در درجه اول متن را بصورت کلی و بدون دقت بر روی لغات جدید، مطالعه نماید. یعنی هدف مطالعه کلی متن و درک چهار چوب آن است. در مرحله بعد، داوطلب باید سؤالات هر متن را به دقت مطالعه کرده و حتی در صورت نیاز برخی کلمات کلیدی را علامت­گذاری کند. در مرحله سوم به مطالعه دقیق متن می ­پردازیم. با این تفاوت که این بار می دانیم به دنبال چه اطلاعاتی باید باشیم و با توجه به نکاتی که از سؤالات برداشت کرده ایم، با رسیدن به مطالب مربوطه در متن، پاسخ را براحتی انتخاب می کنیم. در این روش مطالعه، شما نیازی به درک تمام جزئیات متن ندارید و کافی است معنی و مفهوم جاهایی که شامل پاسخ سؤالات هستند را متوجه شوید. در این صورت حتی اگر معنی کلمات کلیدی که مورد نظر سؤالات هستند را ندانید،‌ با توجه به گزینه­ ها و اطلاعاتی که در اطراف آن کلمه یا مترادف آن در متن وجود دارد می توانید پاسخ سؤال را بیابید.

منابع پیشنهادی

اولویت بندی منابع درس زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)
ردیف اولویت مطالعه منبع
۱ اولویت اول مطالعاتی کتاب زبان عمومی خانه شهرسازان ایران، تالیف مینو ابریشمی
۲ اولویت اول مطالعاتی کتاب ۵۰۴ لغت ضروری
۳ اولویت اول مطالعاتی Building Reading Skill
۴ اولویت اول مطالعاتی کتاب زبان انگلیسی زیر ذره بین (جلد ۱ تا ۳)
۵ اولویت اول مطالعاتی مجموع سوالات کنکور کارشناسی ارشد تمامی رشته ها (با اولیت معماری، جغرافیا و روانشناسی)
۶ اولویت دوم مطالعاتی کتاب ۴۰۰ لغت ضروری برای تافل (۴۰۰ MUST-HAVE WORDS FOR TOEFL)
۷ اولویت دوم مطالعاتی کتاب ۱۱۰۰ واژه در زبان انگلیسی
۸ اولویت دوم مطالعاتی Peterson’s Master the TOEFL Reading Skill
۹ اولویت دوم مطالعاتی بانک تست درک مطلب
۱۰ اولویت سوم مطالعاتی کتاب ۱۷۰۰ لغت ضروری برای تافل
۱۱ اولویت سوم مطالعاتی گرامر زبان انگلیسی از دبیرستان تا دانشگاه
۱۲ اولویت سوم مطالعاتی Barron’s TOEFL iBT (14th Ed)

منابع این درس بسیار متنوع است که در صورت عدم مطالعه جزوات خلاصه، نیاز به خواندن ۵۰ تا ۶۰ کتاب دانشگاهی می باشد. اما به دلیل جمع­ آوری مطالب مهم و خلاصه نکات در کتابهای کنکوری، حداقل کتابهای لازم برای مطالعه در این رشته به شما توصیه می ­شود. لازم به ذکر است که تمام رقیبان شما کتابهای مورد نظر را مطالعه می کنند، از این رو نمی توانید مطالعه آنها را نادیده بگیرید. در ضمن سؤالات کنکور در رشته طراحی شهری از حالت حفظی به صورت تحلیلی و مفهومی تغییر کرده است. بنابراین برای موفقیت در کنکور حتماً باید دید مفهومی کاملی از مباحث شهرسازی داشته باشید تا با برقراری ارتباط بین مطالب پاسخدهی به سؤالات برای شما آسانتر گردد. از طرف دیگر مطالعه جزوات خلاصه به تنهایی حالت حفظ کردن مطالب را پیدا می کند که به دلیل وجود زمان زیاد تا کنکور مسلماً‌ یادگیری پایداری نخواهد بود. همچنین حفظ کردن مطالبی که برای اولین بار مطالعه می کنید در حجم بالایی از مطالب مهم بسیار سخت و وقتگیر می باشد. بنابراین بهترین شیوه مطالعه برای دروس تخصصی آزمون کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری به این صورت توصیه می شود:

مطالعه کتابهای دانشگاهی باید به سرعت صورت بگیرد، چون مطالب آنها در کتابهای مختلف تکرار شده و به صورت ناخودآگاه در ذهن شما ثبت می شوند. همچنین به دلیل حجم بالای مطالب بهتر است خواندن مطالب به دوره برسد تا اینکه تنها یک دور به صورت کند و عمقی بخوانید. مطمئن باشید که مرور مطالب کمک بیشتری به یادگیری آنها خواهد کرد. پس از مطالعه کتابهای مربوط به آن سرفصل و ایجاد دید مفهومی راجع به آن، همان سرفصل را از روی جزوات خلاصه شده و کنکوری نیز مطالعه کنید تا مطالب مهم آن موضوع در ذهن شما پررنگ شود. در اینصورت مشاهده می کنید که جزوات را با سرعت بیشتری خوانده و یادگیری مطالب راحتتر خواهد بود. پس از آن تستهای مربوط به موضوع در کنکورهای سالهای گذشته برنامه ریزی شهری را مطالعه و حل کنید. دقت کنید که بهترین و استانداردترین تستها،‌ تستهای کنکور سراسری سالهای پیش می باشد. همچنین به دلیل تکراری بودن بعضی سؤالات در کنکور کارشناسی ارشد،‌ آشنایی با آنها بسیار لازم است. دقت کنید که تمام این مراحل را برای هر سرفصل انجام دهید تا در پایان مطلبی نخوانده باقی نمانده باشد. برای مطالعه بهتر و عدم ایجاد خستگی در مطالعه دروس،‌ سعی کنید تمام دروس را به صورت مداوم و با هم به پیش ببرید. می­ توانید روزانه مطالعه دو درس تخصصی و یک درس عمومی را در برنامه خود بگنجانید.

منابع پیشنهادی

اولویت بندی منابع درس مباحث عمومی شهرسازی ایران
ردیف اولویت مطالعه منبع
۱ اولویت اول مطالعاتی کتاب مباحث عمومی شهرسازی خانه شهرسازان ایران، تالیف و گردآوری:  صبا ترکاشوند
۲ اولویت اول مطالعاتی کتاب شار تا شهر ، تالیف دکتر سید محسن حبیبی
۳ اولویت اول مطالعاتی کتاب طرح­ها و برنامه­های شهرسازی، تالیف دکتر مصطفی بهزادفر
۴ اولویت اول مطالعاتی کتاب آیین شهرسازی پایدار، تالیف دکتر مصطفی بهزادفر
۵ اولویت اول مطالعاتی کتاب هویت شهر، تالیف دکتر مصطفی بهزادفر
۶ اولویت اول مطالعاتی کتاب مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری ایران
۷ اولویت دوم مطالعاتی مقاله از فروریختن باروها تا اندیشه­ی شاهراه­ها، نوشته دکتر سید محسن حبیبی و زهرا اهری
۸ اولویت اول مطالعاتی کتاب شهرسازی معاصر ایران، تالیف دکتر محمدعلی کامروا
۹ اولویت دوم مطالعاتی کتاب بهسازی و نوسازی بافت کهن، تالیف دکتر سید محسن حبیبی
۱۰ اولویت سوم مطالعاتی مقاله تحلیلی بر جایگاه و دگرگونی شاخص­های مسکن شهری در ایران، نوشته دکتر محمدمهدی عزیزی
۱۱ اولویت سوم مطالعاتی مقله جایگاه شاخص­های مسکن در فرایند برنامه ریزی مسکن، نوشته دکتر محمدمهدی عزیزی
۱۲ اولویت سوم مطالعاتی کتاب تحلیلی بر ویژگی­های برنامه­ریزی شهری در ایران، تالیف دکتر ناصر مشهدی­زاده دهاقانی
۱۳ اولویت سوم مطالعاتی کتاب مرمت شهری، تالیف دکتر سید محسن حبیبی
۱۴ اولویت سوم مطالعاتی جلد ۱، ۵ و ۱۱ از مجموعه کتب سبز شهرداری­ها

درس تحلیل فضای شهری در کنکور یکی از یکی از مفهومی ترین دروس کنکور ارشد طراحی شهری است که در صورت مطالعه درست می تواند در کنکور عملی (اسکیس) نیز تاثیر به سزایی می گذارد و منابع مشترکی دارند. این درس نیازمند تامل بسیار بر متون و منابع بیشمار و افزودن منابع جدید الانتشار است. تعداد سؤالات این درس در آزمون سراسری ۲۵ سؤال و ضریب آن ۲ می‌باشد. ارائه این درس تحت عنوان تحلیل فضاهای شهری کوششی است در جهت ورود دانشجویان این رشته به عرصه شهرها و فضاهای شهری و آشنایی با مفاهیمی اساسی‌تر و تأثیرگذار در مجموعه‌های معماری و طراحی شهری. هدف از ارائه این درس آشنایی با فضاهای شهری و دانش طراحی شهری و سلسله مراتب برای شناخت جایگاه طراحی شهری می‌باشد‌.

مهمترین و به روزترین منابع و مآخذ این درس عبارتند از:

ردیف اولویت مطالعه منبع
۱ اولویت اول مطالعاتی کتاب تحلیل فضاهای معماری و شهری خانه شهرسازان ایران، گردآوری الهه روشنایی
۲ اولویت اول مطالعاتی کتاب محیط های پاسخده، ای­یان بنتلی، ترجمه دکتر مصطفی بهزادفر
۳ اولویت اول مطالعاتی کتاب کندکاوی در تعریف طراحی شهری، تالیف دکتر کوروش گلکار
۴ اولویت اول مطالعاتی کتاب مبانی نظری و فرآیند طراحی شهری، تالیف دکتر جهانشاه پاکزاد
۵ اولویت اول مطالعاتی کتاب مکان­های عمومی، فضاهای شهری، متیو کرمونا، ترجمه فریبا قرایی
۶ اولویت اول مطالعاتی کتاب قواعد و معیارهای طراحی فضاهای شهری، تالیف محمود توسلی
۷ اولویت اول مطالعاتی کتاب اصول و روش­های طراحی شهری و فضاهای مسکونی در ایران، تالیف محمود توسلی
۸ اولویت اول مطالعاتی کتاب بازنمون طراحی شهری، امیلی تلن، ترجمه دکتر مصطفی بهزادفر
۹ اولویت اول مطالعاتی کتاب چگونه زندگی همگانی را مطالعه کنیم، یان گل، ترجمه دکتر مصطفی بهزادفر
۱۰ اولویت دوم مطالعاتی کتاب فرآیند طراحی شهری، تالیف دکتر سیدحسین بحرینی
۱۱ اولویت دوم مطالعاتی کتاب شبکه­ی ارتباطی در طراحی شهری، تالیف دکتر فریدون قریب
۱۲ اولویت اول مطالعاتی کتاب اهل کجا هستیم؟، تالیف مروارید قاسمی

درس مبانی نظری معماری و طراحی شهریدر کنکور طراحی شهری یکی از دروس حفظی و پر نکته است که در صورت مطالعه درست مطالب آن، می‌توان درصد بسیار بالایی در آن بدست آورد. این درس در بسیاری موارد با کنکور و واحدهای معماری مشترک بوده و از این رو برای دانشجویان با پایه معماری ساده‌تر می باشد. همانطور که از نام این درس برمی‌آید، عمده محتوای این درس و به تبع آن منابع و مراجع آن با نظریه‌ها، تئوری‌ها و اندیشه‌های موجود در زمینه معماری و طراحی شهری است، لذا داوطلبان کنکور طراحی شهری برای موفقیت در آزمون و کسب امتیاز در این درس، باید تسلط مناسب و مطلوبی بر روی نظریه‌ها و مبانی فکری معماری داشته باشند و روی بنیان‌های نظری که بین معماری و طراحی شهری مشترک هستند تمرکز و توجه ویژه ای نمایند. ضریب این درس در آزمون کارشناسی ارشد ۲ و تعداد سؤالات آن ۲۵ سؤال می‌باشد. سؤالات این درس از میان منابع متعددی طرح می‌شود، کتاب مبانی نظری طراحی شهری تألیف پاکزاد و کتاب‌های تألیفی بهزادفر از منابع مهم برای مطالعه این درس می‌باشند.

منابع پیشنهادی

ردیف اولویت مطالعه منبع
۱ اولویت اول مطالعاتی کتاب مبانی نظری معماری خانه شهرسازان ایران، تالیف و گرداوری: گلاره البرزی
۲ اولویت اول مطالعاتی کتاب مبانی نظری و فرایند طراحی شهری، تالیف دکتر جهانشاه پاکزاد
۳ اولویت اول مطالعاتی کتاب آفرینش مراکز شهری سرزنده، سای پامیر، ترجمه دکتر مصطفی بهزادفر
۴ اولویت اول مطالعاتی کتاب به سوی یک شکل پایدارتر شهر، هیلدبرند فرای، ترجمه سیدحسین بحرینی
۵ اولویت اول مطالعاتی کتاب مبانی طراحی شهری، ریچارد هدمن، ترجمه راضیه رضازاده
۶ اولویت دوم مطالعاتی کتاب فضای شهری، راب کریر، ترجمه خسرو هاشمی­نژاد
۷ اولویت اول مطالعاتی کتاب زیبایی­شناسی در معماری، یورگ کورت گروتر، ترجمه مجتبی دولتخواه
۸ اولویت دوم مطالعاتی کتاب کاربرد پایایی و روایی در پژوهش، تالیف دکتر محمد عباس­زادگان
۹ اولویت دوم مطالعاتی کتاب مبانی و مفاهیم در معماری معاصر غرب، تالیف وحید قبادیان
۱۰ اولویت دوم مطالعاتی کتاب قواعد و معیارهای طراحی فضای شهری، تالیف محمود توسلی
۱۱ اولویت دوم مطالعاتی کتاب گزیده منظر شهری، گوردون کالن، ترجمه منوچهر طبیبیان
۱۲ اولویت دوم مطالعاتی کتاب طراحی شهری برای قرن شهری، لانس­جی براون، ترجمه سیدحسین بحرینی
۱۳ اولویت سوم مطالعاتی کتاب آفرینش مکان پایدار، تالیف کوروش گلکار

درس تاریخ معماری و شهرسازی از جمله دروس دیگر آزمون رشته طراحی شهری است که دارای منابع متعدد و غنای محتوایی بالایی است. مطالعه تاریخ در عین آماده شدن برای کنکور، طبیعتاً شناختی از گذشتگان و شیوه زندگی و فعالیت و اندیشه‌های آنان به داوطلبان می‌بخشد. این درس بخش‌های مختلفی همچون تاریخ معماری و شهرسازی تمدن های کهن (تمدن بین‌النهرین، مصر، هند و …)، تاریخ معماری و شهرسازی اروپا پس از مسیحیت تا آغاز انقلاب صنعتی، معماری و شهرسازی اروپا پس از انقلاب صنعتی تا دوره معاصر و تاریخ معماری و شهرسازی ایران را در بر می‌گیرد. تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد سراسری ۲۵ سؤال است و ضریب آن ۲ می‌باشد. برای مطالعه این درس منابع متعددی موجود است که از این میان می‌توان به کتاب تاریخ شکل شهر تألیف جیمز موریس، تاریخ شهر تألیف لئوناردو بنه‌ولو، از شار تا شهر تألیف محسن حبیبی اشاره کرد.

منابع پیشنهادی:

ردیف اولویت مطالعه منبع
۱ اولویت اول مطالعاتی کتاب تاریخ معماری و شهرسازی خانه شهرسازان ایران، تالیف و گرداوری، مهندس تینا ارغنده
۲ اولویت اول مطالعاتی کتاب شار تا شهر، تالیف دکتر سید محسن حبیبی
۳ اولویت اول مطالعاتی کتاب تاریخ شهر و شهرنشینی در ایران، تالیف دکتر جهانشاه پاکزاد
۴ اولویت اول مطالعاتی کتاب تاریخ شکل شهر، تالیف جیمز موریس
۵ اولویت اول مطالعاتی کتاب تاریخ شهر و شهرنشینی در جهان، تالیف دکتر جهانشاه پاکزاد
۶ اولویت اول مطالعاتی کتاب سبک شناسی معماری ایرانی، تالیف محمدکریم پیرنیا
۷ اولویت دوم مطالعاتی کتاب تاریخ مختصر شهر و شهرنشینی در ایران، تالیف حسین سلطان­زاده
۸ اولویت دوم مطالعاتی کتاب تحلیلی بر ویژگی­های برنامه­ریزی شهری در ایران، تالیف ناصر مشهدی­زاده دهاقانی
۹ اولویت دوم مطالعاتی کتاب تاریخ معماری مدرن، لئوناردو بنه­ولو، ترجمه سیروس باور
۱۰ اولویت سوم مطالعاتی کتاب معماری غرب، امیر بانی­مسعود
۱۱ اولویت سوم مطالعاتی کتاب آشنایی با معماری جهان، تالیف محمدابراهیم زارعی