گام دوم

فرآیند برگزاری کنکور رشته طراحی شهری و فهرست منابع کنکور رشته طراحی شهری

مجموعه طراحی شهری یکی از گرایش‌های زیر مجموعه رشته مهندسی شهرسازی است که آزمون آن در دو بخش تستی و عملی (اسکیس) انجام می‌پذیرد.

تعداد سوالات آزمون کتبی

تعداد سوالات آزمون کتبی کارشناسی ارشد طراحی شهری در طی ادوار گذشته دچار تغییرات شده است. اما طی چند سال گذشته به صورت ثابت بوده و تعداد سوالات در آزمون کتبی این رشته ۱۴۰ سوال بوده که برای پاسخپویی به آنها مدت ۱۳۰ دقیقه (۲ ساعت و ۱۰ دقیقه) در نظر گرفته شده است. سهم هر یک از دروس و ماده های امتحانی از تعداد کل سوالات به شرح جدول ذیل می باشند:

عناوین دروس امتحانی

۱- زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی) ۲- مباحث عمومی شهرسازی ایران ۳- مبانی نظری معماری و طراحی شهری ۴- تاریخ معمری و شهرسازی ۵- تحلیل فضاهای معماری و شهری ۶- آزمون عملی اسکیس.

در این کدرشته امتحانی، آزمون به صورت تستی و عملی برگزار می کردد و پس از تصحیح اوراق تستی، از داوطلبانی که با توجه به نمره اکتسابی، مجاز به انتخاب رشته شده و فرم انتخاب رشته اینترنتی را نیز تکمیل نموده باشند، آزمون عملی (اسکیس) بعمل خواهد آمد.

برای آگاهی از ضوابط و شرایط کلی کنکور کارشناسی‌ارشد ناپیوسته، فایل زیر را دریافت و مطالعه نمایید:

برای آگاهی از فهرست جدول رشته‌ / محل مجموعه طراحی شهری فایل زیر را دریافت و مطالعه نمایید:

برای آگاهی از ضوابط و شرایط خاص دانشگاه‌های مختلف، فایل زیر را دریافت و مطالعه نمایید:

اسکیس‌ (Sketch)، به معنای بیان سریع ایده یا نگاهی است که یک طراح نسبت به موضوعی که به او ارجاع شده، دارد. هدف از ارائه اسکیس، انجماد و خلق طرح و ایده ای است که با توجه به موضوع و سوال مربوطه در حال عبور از ذهن است. بنابراین آشنایی داوطلبان با تکنیک‌ها و فنون مختلف بیان تصویری از یک طرف و از طرف دیگر چگونگی استفاده از این تکنیک ها در فرآیند طراحی شهری ضروری به نظر می رسد.

آزمون مرحله دوم (اسکیس) رشته طراحی شهری از اهمیت بالایی برخوردار است و به نوعی تعیین کننده است. آزمون اسکیس، اصولاً بعد از آزمون تئوری برگزار می‌شود که با اعلام رتبه ها، درصدها و ترازها از سوی سازمان سنجش، زمان برگزاری کنکور اسکیس اعلام می شود. دراین بازده دو الی سه ماه (معمولاً متغیر است) بین مرحله اول و مرحله دوم، برای تمرین های تخصصی اسکیس فرصت بسیار خوبی است. در سالهای اخیر، این آزمون به صورت مختلفی برگزار شده است، بعنوان مثال در آزمون سال ۱۳۹۱ تعداد ۴ سوال و ۵ شیت (کاغذ A3) و در آزمون سال ۱۳۹۲ تعداد ۱ سوال کلی و چندگانه در ۳ شیت مطرح شده است.

شناخت صحیح اسکیس ملزم به شناخت صحیحی از سوالات کنکور چند سال اخیر است. سوالات کنکور اسیکس نشان دهنده این است که روند سوالات کنکور به سمتی حرکت می کند که دانشجویان و داوطلبان کنکور باید دانش بسیار خوبی در زمینه های دانش طراحی از جمله طراحی صحیح حجم، نما، برش و پلان داشته باشند و از همه مهمتر فرآیند طراحی و دانش عناصر جزییات و مدیریت زمان در کنکور اسکیس بسیار مهم است.

کنکور اسیکس دارای دو مولفه است، ۱) دانش طراحی ۲) توانایی طراحی

دانش طراحی از طریق استاد اسیکس و توانایی طراحی توسط خود دانشجو فراهم می شود.

در آزمون اسکیس طراحی شهری، داوطلبان، مجاز به همراه داشتن وسایلی همچون مداد، روان نویس مشکی، خط کش (معمولی و اشل)، گونیا، پاک کن، مداد تراش و یک تخته شاسی که کاغذ A3 و A4 به راحتی روی آن قرار گیرد، هستند و معمولاً زمان ۲۴۰ دقیقه (۴ساعت) برای این آزمون در نظر گرفته می‌شود.

نمونه هایی از اسکیس آزاد:

نمونه‌ هایی از اسکیس‌های کنکور طراحی شهری:

فهرست منابع کنکور رشته طراحی شهری

درس زبان در کنکور کارشناسی ارشد طراحی شهری دارای ضریب ۲ است. اهمیت این درس نسبت به دروس دیگر کمتر می باشد،‌ اما تقویت آن در حد متوسط حتماً لازم می باشد. زیرا سطح سؤالات زبان در سالهای مختلف متفاوت است و منبع مشخصی نیز ندارد. بنابراین در صورت آسان بودن سطح سؤالات در یک سال میانگین درصد زبان در سطح رقبا بالا رفته و در صورتی که شخصی آن درس را مطالعه نکرده باشد، تراز آن نسبت به سایرین بسیار پایین خواهد شد. پس در صورتی که در درس زبان احساس ضعف می کنید، حتماً در حدی آمادگی حاصل کنید که اگر سؤالات آسان بود به اندازه سایرین قادر به پاسخگویی به سؤالات باشید. توجه کنید که سفید گذاشتن یک درس تراز شما را بسیار پایین خواهد آورد.

توزیع سؤالات درس زبان در سال­های اخیر، به این صورت بوده که ۵ سؤال از گرامر، ۱۰ سؤال لغت (به صورت جای خالی) برای زبان عمومی و ۱۵ سؤال زبان تخصصی آمده است. پس همانطور که مشخص است، تقویت دایره لغات از اهمیت خاصی برخوردار است. در زبان تخصصی نیز معمولاً‌ ۳ یا ۴ سؤال لغت (به صورت توضیحی) و بقیه به صورت درک مطلب بوده است. برای پاسخ به سؤالات درک مطلب نیازی به ترجمه کامل متن نیست. مسئله مهم تقویت درک مطلب و بالا بردن سرعت عمل در پاسخ به سؤالات متن است.

داوطلب باید در درجه اول متن را بصورت کلی و بدون دقت بر روی لغات جدید، مطالعه نماید. یعنی هدف مطالعه کلی متن و درک چهار چوب آن است. در مرحله بعد، داوطلب باید سؤالات هر متن را به دقت مطالعه کرده و حتی در صورت نیاز برخی کلمات کلیدی را علامت­گذاری کند. در مرحله سوم به مطالعه دقیق متن می ­پردازیم. با این تفاوت که این بار می دانیم به دنبال چه اطلاعاتی باید باشیم و با توجه به نکاتی که از سؤالات برداشت کرده ایم، با رسیدن به مطالب مربوطه در متن، پاسخ را براحتی انتخاب می کنیم. در این روش مطالعه، شما نیازی به درک تمام جزئیات متن ندارید و کافی است معنی و مفهوم جاهایی که شامل پاسخ سؤالات هستند را متوجه شوید. در این صورت حتی اگر معنی کلمات کلیدی که مورد نظر سؤالات هستند را ندانید،‌ با توجه به گزینه­ ها و اطلاعاتی که در اطراف آن کلمه یا مترادف آن در متن وجود دارد می توانید پاسخ سؤال را بیابید.

منابع پیشنهادی

اولویت بندی منابع درس زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)
ردیفاولویت مطالعهمنبع
۱اولویت اول مطالعاتیکتاب زبان عمومی خانه شهرسازان ایران، تالیف مینو ابریشمی
۲اولویت اول مطالعاتیکتاب ۵۰۴ لغت ضروری
۳اولویت اول مطالعاتیBuilding Reading Skill
۴اولویت اول مطالعاتیکتاب زبان انگلیسی زیر ذره بین (جلد ۱ تا ۳)
۵اولویت اول مطالعاتیمجموع سوالات کنکور کارشناسی ارشد تمامی رشته ها (با اولیت معماری، جغرافیا و روانشناسی)
۶اولویت دوم مطالعاتیکتاب ۴۰۰ لغت ضروری برای تافل (۴۰۰ MUST-HAVE WORDS FOR TOEFL)
۷اولویت دوم مطالعاتیکتاب ۱۱۰۰ واژه در زبان انگلیسی
۸اولویت دوم مطالعاتیPeterson’s Master the TOEFL Reading Skill
۹اولویت دوم مطالعاتیبانک تست درک مطلب
۱۰اولویت سوم مطالعاتیکتاب ۱۷۰۰ لغت ضروری برای تافل
۱۱اولویت سوم مطالعاتیگرامر زبان انگلیسی از دبیرستان تا دانشگاه
۱۲اولویت سوم مطالعاتیBarron’s TOEFL iBT (14th Ed)

منابع این درس بسیار متنوع است که در صورت عدم مطالعه جزوات خلاصه، نیاز به خواندن ۵۰ تا ۶۰ کتاب دانشگاهی می باشد. اما به دلیل جمع­ آوری مطالب مهم و خلاصه نکات در کتابهای کنکوری، حداقل کتابهای لازم برای مطالعه در این رشته به شما توصیه می ­شود. لازم به ذکر است که تمام رقیبان شما کتابهای مورد نظر را مطالعه می کنند، از این رو نمی توانید مطالعه آنها را نادیده بگیرید. در ضمن سؤالات کنکور در رشته طراحی شهری از حالت حفظی به صورت تحلیلی و مفهومی تغییر کرده است. بنابراین برای موفقیت در کنکور حتماً باید دید مفهومی کاملی از مباحث شهرسازی داشته باشید تا با برقراری ارتباط بین مطالب پاسخدهی به سؤالات برای شما آسانتر گردد. از طرف دیگر مطالعه جزوات خلاصه به تنهایی حالت حفظ کردن مطالب را پیدا می کند که به دلیل وجود زمان زیاد تا کنکور مسلماً‌ یادگیری پایداری نخواهد بود. همچنین حفظ کردن مطالبی که برای اولین بار مطالعه می کنید در حجم بالایی از مطالب مهم بسیار سخت و وقتگیر می باشد. بنابراین بهترین شیوه مطالعه برای دروس تخصصی آزمون کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری به این صورت توصیه می شود:

مطالعه کتابهای دانشگاهی باید به سرعت صورت بگیرد، چون مطالب آنها در کتابهای مختلف تکرار شده و به صورت ناخودآگاه در ذهن شما ثبت می شوند. همچنین به دلیل حجم بالای مطالب بهتر است خواندن مطالب به دوره برسد تا اینکه تنها یک دور به صورت کند و عمقی بخوانید. مطمئن باشید که مرور مطالب کمک بیشتری به یادگیری آنها خواهد کرد. پس از مطالعه کتابهای مربوط به آن سرفصل و ایجاد دید مفهومی راجع به آن، همان سرفصل را از روی جزوات خلاصه شده و کنکوری نیز مطالعه کنید تا مطالب مهم آن موضوع در ذهن شما پررنگ شود. در اینصورت مشاهده می کنید که جزوات را با سرعت بیشتری خوانده و یادگیری مطالب راحتتر خواهد بود. پس از آن تستهای مربوط به موضوع در کنکورهای سالهای گذشته برنامه ریزی شهری را مطالعه و حل کنید. دقت کنید که بهترین و استانداردترین تستها،‌ تستهای کنکور سراسری سالهای پیش می باشد. همچنین به دلیل تکراری بودن بعضی سؤالات در کنکور کارشناسی ارشد،‌ آشنایی با آنها بسیار لازم است. دقت کنید که تمام این مراحل را برای هر سرفصل انجام دهید تا در پایان مطلبی نخوانده باقی نمانده باشد. برای مطالعه بهتر و عدم ایجاد خستگی در مطالعه دروس،‌ سعی کنید تمام دروس را به صورت مداوم و با هم به پیش ببرید. می­ توانید روزانه مطالعه دو درس تخصصی و یک درس عمومی را در برنامه خود بگنجانید.

منابع پیشنهادی

اولویت بندی منابع درس مباحث عمومی شهرسازی ایران
ردیفاولویت مطالعهمنبع
۱اولویت اول مطالعاتیکتاب مباحث عمومی شهرسازی خانه شهرسازان ایران، تالیف و گردآوری:  صبا ترکاشوند
۲اولویت اول مطالعاتیکتاب شار تا شهر ، تالیف دکتر سید محسن حبیبی
۳اولویت اول مطالعاتیکتاب طرح­ها و برنامه­های شهرسازی، تالیف دکتر مصطفی بهزادفر
۴اولویت اول مطالعاتیکتاب آیین شهرسازی پایدار، تالیف دکتر مصطفی بهزادفر
۵اولویت اول مطالعاتیکتاب هویت شهر، تالیف دکتر مصطفی بهزادفر
۶اولویت اول مطالعاتیکتاب مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری ایران
۷اولویت دوم مطالعاتیمقاله از فروریختن باروها تا اندیشه­ی شاهراه­ها، نوشته دکتر سید محسن حبیبی و زهرا اهری
۸اولویت اول مطالعاتیکتاب شهرسازی معاصر ایران، تالیف دکتر محمدعلی کامروا
۹اولویت دوم مطالعاتیکتاب بهسازی و نوسازی بافت کهن، تالیف دکتر سید محسن حبیبی
۱۰اولویت سوم مطالعاتیمقاله تحلیلی بر جایگاه و دگرگونی شاخص­های مسکن شهری در ایران، نوشته دکتر محمدمهدی عزیزی
۱۱اولویت سوم مطالعاتیمقله جایگاه شاخص­های مسکن در فرایند برنامه ریزی مسکن، نوشته دکتر محمدمهدی عزیزی
۱۲اولویت سوم مطالعاتیکتاب تحلیلی بر ویژگی­های برنامه­ریزی شهری در ایران، تالیف دکتر ناصر مشهدی­زاده دهاقانی
۱۳اولویت سوم مطالعاتیکتاب مرمت شهری، تالیف دکتر سید محسن حبیبی
۱۴اولویت سوم مطالعاتیجلد ۱، ۵ و ۱۱ از مجموعه کتب سبز شهرداری­ها

درس تحلیل فضای شهری در کنکور یکی از یکی از مفهومی ترین دروس کنکور ارشد طراحی شهری است که در صورت مطالعه درست می تواند در کنکور عملی (اسکیس) نیز تاثیر به سزایی می گذارد و منابع مشترکی دارند. این درس نیازمند تامل بسیار بر متون و منابع بیشمار و افزودن منابع جدید الانتشار است. تعداد سؤالات این درس در آزمون سراسری ۲۵ سؤال و ضریب آن ۲ می‌باشد. ارائه این درس تحت عنوان تحلیل فضاهای شهری کوششی است در جهت ورود دانشجویان این رشته به عرصه شهرها و فضاهای شهری و آشنایی با مفاهیمی اساسی‌تر و تأثیرگذار در مجموعه‌های معماری و طراحی شهری. هدف از ارائه این درس آشنایی با فضاهای شهری و دانش طراحی شهری و سلسله مراتب برای شناخت جایگاه طراحی شهری می‌باشد‌.

مهمترین و به روزترین منابع و مآخذ این درس عبارتند از:

ردیفاولویت مطالعهمنبع
۱اولویت اول مطالعاتیکتاب تحلیل فضاهای معماری و شهری خانه شهرسازان ایران، گردآوری الهه روشنایی
۲اولویت اول مطالعاتیکتاب محیط های پاسخده، ای­یان بنتلی، ترجمه دکتر مصطفی بهزادفر
۳اولویت اول مطالعاتیکتاب کندکاوی در تعریف طراحی شهری، تالیف دکتر کوروش گلکار
۴اولویت اول مطالعاتیکتاب مبانی نظری و فرآیند طراحی شهری، تالیف دکتر جهانشاه پاکزاد
۵اولویت اول مطالعاتیکتاب مکان­های عمومی، فضاهای شهری، متیو کرمونا، ترجمه فریبا قرایی
۶اولویت اول مطالعاتیکتاب قواعد و معیارهای طراحی فضاهای شهری، تالیف محمود توسلی
۷اولویت اول مطالعاتیکتاب اصول و روش­های طراحی شهری و فضاهای مسکونی در ایران، تالیف محمود توسلی
۸اولویت اول مطالعاتیکتاب بازنمون طراحی شهری، امیلی تلن، ترجمه دکتر مصطفی بهزادفر
۹اولویت اول مطالعاتیکتاب چگونه زندگی همگانی را مطالعه کنیم، یان گل، ترجمه دکتر مصطفی بهزادفر
۱۰اولویت دوم مطالعاتیکتاب فرآیند طراحی شهری، تالیف دکتر سیدحسین بحرینی
۱۱اولویت دوم مطالعاتیکتاب شبکه­ی ارتباطی در طراحی شهری، تالیف دکتر فریدون قریب
۱۲اولویت اول مطالعاتیکتاب اهل کجا هستیم؟، تالیف مروارید قاسمی

درس مبانی نظری معماری و طراحی شهریدر کنکور طراحی شهری یکی از دروس حفظی و پر نکته است که در صورت مطالعه درست مطالب آن، می‌توان درصد بسیار بالایی در آن بدست آورد. این درس در بسیاری موارد با کنکور و واحدهای معماری مشترک بوده و از این رو برای دانشجویان با پایه معماری ساده‌تر می باشد. همانطور که از نام این درس برمی‌آید، عمده محتوای این درس و به تبع آن منابع و مراجع آن با نظریه‌ها، تئوری‌ها و اندیشه‌های موجود در زمینه معماری و طراحی شهری است، لذا داوطلبان کنکور طراحی شهری برای موفقیت در آزمون و کسب امتیاز در این درس، باید تسلط مناسب و مطلوبی بر روی نظریه‌ها و مبانی فکری معماری داشته باشند و روی بنیان‌های نظری که بین معماری و طراحی شهری مشترک هستند تمرکز و توجه ویژه ای نمایند. ضریب این درس در آزمون کارشناسی ارشد ۲ و تعداد سؤالات آن ۲۵ سؤال می‌باشد. سؤالات این درس از میان منابع متعددی طرح می‌شود، کتاب مبانی نظری طراحی شهری تألیف پاکزاد و کتاب‌های تألیفی بهزادفر از منابع مهم برای مطالعه این درس می‌باشند.

منابع پیشنهادی

ردیفاولویت مطالعهمنبع
۱اولویت اول مطالعاتیکتاب مبانی نظری معماری خانه شهرسازان ایران، تالیف و گرداوری: گلاره البرزی
۲اولویت اول مطالعاتیکتاب مبانی نظری و فرایند طراحی شهری، تالیف دکتر جهانشاه پاکزاد
۳اولویت اول مطالعاتیکتاب آفرینش مراکز شهری سرزنده، سای پامیر، ترجمه دکتر مصطفی بهزادفر
۴اولویت اول مطالعاتیکتاب به سوی یک شکل پایدارتر شهر، هیلدبرند فرای، ترجمه سیدحسین بحرینی
۵اولویت اول مطالعاتیکتاب مبانی طراحی شهری، ریچارد هدمن، ترجمه راضیه رضازاده
۶اولویت دوم مطالعاتیکتاب فضای شهری، راب کریر، ترجمه خسرو هاشمی­نژاد
۷اولویت اول مطالعاتیکتاب زیبایی­شناسی در معماری، یورگ کورت گروتر، ترجمه مجتبی دولتخواه
۸اولویت دوم مطالعاتیکتاب کاربرد پایایی و روایی در پژوهش، تالیف دکتر محمد عباس­زادگان
۹اولویت دوم مطالعاتیکتاب مبانی و مفاهیم در معماری معاصر غرب، تالیف وحید قبادیان
۱۰اولویت دوم مطالعاتیکتاب قواعد و معیارهای طراحی فضای شهری، تالیف محمود توسلی
۱۱اولویت دوم مطالعاتیکتاب گزیده منظر شهری، گوردون کالن، ترجمه منوچهر طبیبیان
۱۲اولویت دوم مطالعاتیکتاب طراحی شهری برای قرن شهری، لانس­جی براون، ترجمه سیدحسین بحرینی
۱۳اولویت سوم مطالعاتیکتاب آفرینش مکان پایدار، تالیف کوروش گلکار

درس تاریخ معماری و شهرسازی از جمله دروس دیگر آزمون رشته طراحی شهری است که دارای منابع متعدد و غنای محتوایی بالایی است. مطالعه تاریخ در عین آماده شدن برای کنکور، طبیعتاً شناختی از گذشتگان و شیوه زندگی و فعالیت و اندیشه‌های آنان به داوطلبان می‌بخشد. این درس بخش‌های مختلفی همچون تاریخ معماری و شهرسازی تمدن های کهن (تمدن بین‌النهرین، مصر، هند و …)، تاریخ معماری و شهرسازی اروپا پس از مسیحیت تا آغاز انقلاب صنعتی، معماری و شهرسازی اروپا پس از انقلاب صنعتی تا دوره معاصر و تاریخ معماری و شهرسازی ایران را در بر می‌گیرد. تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد سراسری ۲۵ سؤال است و ضریب آن ۲ می‌باشد. برای مطالعه این درس منابع متعددی موجود است که از این میان می‌توان به کتاب تاریخ شکل شهر تألیف جیمز موریس، تاریخ شهر تألیف لئوناردو بنه‌ولو، از شار تا شهر تألیف محسن حبیبی اشاره کرد.

منابع پیشنهادی:

ردیفاولویت مطالعهمنبع
۱اولویت اول مطالعاتیکتاب تاریخ معماری و شهرسازی خانه شهرسازان ایران، تالیف و گرداوری، مهندس تینا ارغنده
۲اولویت اول مطالعاتیکتاب شار تا شهر، تالیف دکتر سید محسن حبیبی
۳اولویت اول مطالعاتیکتاب تاریخ شهر و شهرنشینی در ایران، تالیف دکتر جهانشاه پاکزاد
۴اولویت اول مطالعاتیکتاب تاریخ شکل شهر، تالیف جیمز موریس
۵اولویت اول مطالعاتیکتاب تاریخ شهر و شهرنشینی در جهان، تالیف دکتر جهانشاه پاکزاد
۶اولویت اول مطالعاتیکتاب سبک شناسی معماری ایرانی، تالیف محمدکریم پیرنیا
۷اولویت دوم مطالعاتیکتاب تاریخ مختصر شهر و شهرنشینی در ایران، تالیف حسین سلطان­زاده
۸اولویت دوم مطالعاتیکتاب تحلیلی بر ویژگی­های برنامه­ریزی شهری در ایران، تالیف ناصر مشهدی­زاده دهاقانی
۹اولویت دوم مطالعاتیکتاب تاریخ معماری مدرن، لئوناردو بنه­ولو، ترجمه سیروس باور
۱۰اولویت سوم مطالعاتیکتاب معماری غرب، امیر بانی­مسعود
۱۱اولویت سوم مطالعاتیکتاب آشنایی با معماری جهان، تالیف محمدابراهیم زارعی