طراحی شهری

آشنایی با دپارتمان طراحی شهری خانه شهرسازان ایران ؛ رشته طراحی شهری یکی از دو گرایش اصلی رشته شهرسازی است که در بسیاری از دانشگاه­‌های جهان در مقاطع ارشد و در تعداد معدودی از دانشگاه­‌ها در مقطع دکتری (کشور استرالیا) ارائه می‌گردد. شاید راحتترین راه برای تعریف این رشته، بیان تمایزات و تفاوت­‌های این رشته با برنامه‌ریزی شهری، منطقه‌ای و مدیریت شهری در مقطع ارشد باشد. این رشته را در واقع می‌توان پلی میان رشته‌های معماری، برنامه‌ریزی، علوم اجتماعی، محیط زیست و… باهم دانست که سعی دارد با به کار گرفتن مفاهیم علمی رشته‌های یاد شده به ایجاد یک محیط شهری جذاب و کارآمد برای شهروندان بپردازد.

از دانشجویان این رشته انتظار می­‌رود که به نسبت برنامه‌ریزان شهری، دارای حس زیبایی‌شناسی بهتر، ذهنی خلاقتر و دستانی توانمندتر برای تبدیل ایده‌­های ذهنی به طرح­‌های در خور توجه در قالب کاغذ و ارائه طرح‌های سه بعدی از کار خود باشند. وجه دوم تمایز طراحی شهری از برنامه­‌ریزی خود را در مقیاس پروژه­‌های شهری نشان می‌دهد. اگر حوزه کار یک برنامه‌ریز شهرها، مناطق، نواحی و… باشد یک طراح شهری معمولا با محدوده­‌هایی به نسبت کوچکتر مواجه است. به طور مثال ساماندهی یک مرکز محله، بازطراحی جداره­‌های یک خیابان، طراحی یک مسیر پیاده در کنار رودخانه و… .

یک طراح شهری می‌تواند با ایده خلاقانه خود روح زیستن را در شهرهای خاکستری امروز به ما بدمد.

دپارتمان طراحی شهری خانه شهرسازان ایران همچون دپارتمان برنامه­‌ریزی در 18 سال گذشته کارنامه­‌ای کاملا درخشان از خود به جای گذاشته است. به گونه‌­ای که در سال‌های متمادی دانشجویان طراحی شهری توانسته‌اند بهترین نتایج را در کنکور ارشد طراحی شهری از آن خود کنند.

کنکور ارشد این رشته، به مانند بسیاری از کنکورهای گرایش هنر در دو مرحله تئوری و عملی برگزار می‌گردد. داوطلبینی که در کنکور مرحله اول واجد شرایط و نمره کافی شده‌اند می‌توانند در آزمون عملی مرحله دوم که به صورت اسکیس می­‌باشد، شرکت کرده و در نهایت نیز رتبه نهایی و دانشگاه پذیرفته شده داوطلب مشخص خواهد شد. لازم به ذکر است در سال 98 خانم مائده کریمی از دانشجوبان بسیار توانمند خانه شهرسازان ایران توانست با کسب نمره 90 از 100 در آزمون اسکیس طراحی شهری رتبه یک کشوری در زمینه اسکیس را به خود اختصاص دهد. ظرفیت دانشگاه‌­های کشور در گرایش طراحی شهری به نسبت برنامه‌­ریزی شهری مقداری کمتر می‌­باشد که البته از سوی دیگر باید بدانیم در سال­های اخیر تعداد داوطلبین این رشته از برنامه‌­ریزی شهری نیز کمتر بوده است.

دانشگاه­‌های برتر در حوزه طراحی شهری در سطح کشور عبارت­ند از :

1- دانشگاه تهران

2- دانشگاه شهید بهشتی

3- دانشگاه علم­ و­ صنعت

4- دانشگاه تربیت مدرس

5- دانشگاه هنر تهران

6- دانشگاه هنر اصفهان

7- دانشگاه شهید رجایی

.

راهنمایی در رشته طراحی شهری

گام اول : آشنایی با رشته طراحی شهری
گام دوم : فرآیند برگزاری کنکور

از چگونگی برگزاری تا منابع مورد نیاز و ظرفیت پذیرش دانشگاه ها
برای جزئیات بیشتر کلیک کنید

گام سوم : آزمون مرحله دوم (اسیکس طراحی شهری)

اسکیس‌ (Sketch)، به معنای بیان سریع ایده یا نگاهی است که یک طراح نسبت به موضوعی که به او ارجاع شده، دارد. هدف از ارائه اسکیس، انجماد و خلق طرح و ایده ای است که با توجه به موضوع و سوال مربوطه در حال عبور از ذهن است. بنابراین آشنایی داوطلبان با تکنیک‌ها و فنون مختلف بیان تصویری از یک طرف و از طرف دیگر چگونگی استفاده از این تکنیک ها در فرآیند طراحی شهری ضروری به نظر می رسد.

آزمون مرحله دوم (اسکیس) رشته طراحی شهری از اهمیت بالایی برخوردار است و به نوعی تعیین کننده است. آزمون اسکیس، اصولاً بعد از آزمون تئوری برگزار می‌شود که با اعلام رتبه ها، درصدها و ترازها از سوی سازمان سنجش، زمان برگزاری کنکور اسکیس اعلام می شود. دراین بازده دو الی سه ماه (معمولاً متغیر است) بین مرحله اول و مرحله دوم، برای تمرین های تخصصی اسکیس فرصت بسیار خوبی است. در سالهای اخیر، این آزمون به صورت مختلفی برگزار شده است، بعنوان مثال در آزمون سال ۱۳۹۱ تعداد ۴ سوال و ۵ شیت (کاغذ A3) و در آزمون سال ۱۳۹۲ تعداد ۱ سوال کلی و چندگانه در ۳ شیت مطرح شده است.

شناخت صحیح اسکیس ملزم به شناخت صحیحی از سوالات کنکور چند سال اخیر است. سوالات کنکور اسیکس نشان دهنده این است که روند سوالات کنکور به سمتی حرکت می کند که دانشجویان و داوطلبان کنکور باید دانش بسیار خوبی در زمینه های دانش طراحی از جمله طراحی صحیح حجم، نما، برش و پلان داشته باشند و از همه مهمتر فرآیند طراحی و دانش عناصر جزییات و مدیریت زمان در کنکور اسکیس بسیار مهم است.

کنکور اسیکس دارای دو مولفه است:

۱) دانش طراحی ۲) توانایی طراحی

دانش طراحی از طریق استاد اسیکس و توانایی طراحی توسط خود دانشجو فراهم می شود.

در آزمون اسکیس طراحی شهری، داوطلبان، مجاز به همراه داشتن وسایلی همچون مداد، روان نویس مشکی، خط کش (معمولی و اشل)، گونیا، پاک کن، مداد تراش و یک تخته شاسی که کاغذ A3 و A4 به راحتی روی آن قرار گیرد، هستند و معمولاً زمان ۲۴۰ دقیقه (۴ساعت) برای این آزمون در نظر گرفته می‌شود.

 

گام نهایی : خدمات خانه شهرسازان

خانه شهرسازان ایران، طیف متعددی از خدمات آموزشی مختلفی را در بر می‌گیرد که می‌توان دراین بخش ‌مطالعه نمود

برای جزئیات بیشتر کلیک کنید