گام دوم: فرآیند برگزاری کنکور برنامه‌ریزی شهری

چگونگی و فرایند برگزاری کنکور کارشناسی‌ارشد مجموعه برنامه‌ریزی شهری

مجموعه برنامه‌ریزی شهری‌، منطقه‌ای و مدیریت شهری یک زیر مجموعه از رشته شهرسازی است و همانطور که از نام آن پیداست شامل سه گرایش می‌باشد. توضیحات مربوط به هر گرایش به طور جداگانه در بخش مربوطه آورده شده است.

تعداد سوالات آزمون کتبی

تعداد سوالات آزمون کتبی کارشناسی ارشد مجموعه برنامه ریزی شهری در طی ادوار گذشته دچار تغییرات شده است. اما طی چند سال گذشته به صورت ثابت بوده و تعداد سوالات در آزمون کتبی این رشته ۱۴۰ سوال بوده که برای پاسخپویی به آنها مدت ۱۳۰ دقیقه (۲ ساعت و ۱۰ دقیقه) در نظر گرفته شده است. سهم هر یک از دروس و ماده های امتحانی از تعداد کل سوالات به شرح جدول ذیل می باشند:

عناوین دروس امتحانی

۱- زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، ۲- مباحث عمومی شهرسازی ایران، ۳- مبانی نظری برنامه ریزی شهری، منطقه ای و مدیریت شهری، ۴- تاریخ شهر و شهرسازی، ۵- آمار و روش ها و فنون برنامه ریزی، ۶- آزمون عملی تشریحی و تحلیلی.

در این کدرشته امتحانی، آزمون به صورت تستی و تشریحی برگزار می کردد و پس از تصحیح اوراق تستی، از داوطلبانی که با توجه به نمره اکتسابی، مجاز به انتخاب رشته شده و فرم انتخاب رشته اینترنتی را نیز تکمیل نموده باشند، آزمون تشریحی بعمل خواهد آمد.

برای آگاهی از ضوابط و شرایط کلی کنکور کارشناسی‌ارشد ناپیوسته، فایل زیر را دریافت و مطالعه نمایید:

برای آگاهی از فهرست جدول رشته‌ / محل مجموعه برنامه‌ریزی شهری، منطقه‌ای و مدیریت شهری فایل زیر را دریافت و مطالعه نمایید:

برای آگاهی از ضوابط و شرایط خاص دانشگاه‌های مختلف، فایل زیر را دریافت و مطالعه نمایید:

آزمون مرحله دوم (تحلیلی ـ تشریحی)

آزمون عملی و تحلیلی­­ تشریحی برنامه ­ریزی از سال ۸۹ (کنکور ۹۰) بعنوان مرحله دوم گزینش دانشجویان برنامه ­ریزی شهری، منطقه ­ای ومدیریت شهری ملاک عمل قرار گرفت و تاکنون ورودی های ۹۰ تا امروز از طریق این سیستم مورد سنجش واقع شده­ اند. آزمون تحلیلی تشریحی گرایش های برنامه ریزی شهری ، منطقه ای و مدیریت شهری با توجه به ماهیت آن و تفاوت آن با آزمون تستی و همجنین محتوای سوالات مطرح شده و تعداد ضرایب آن ، دارای اهمیت زیادی در نتیجه نهایی آزمون دواطلبان می باشد.

اکنون و با گذشت شش دوره برگزاری این آزمون، موارد مختلفی از تاثیرگذاری های مثبت و منفی آزمون تحلیلی تشریحی برنامه ریزی بر نتایج نهایی آزمون را می توان ذکر نمود. برای مثال داوطلبانی با رتبه های تک رقمی در آزمون تستی به دلیل عدم توفیق در آزمون مرحله دوم برنامه ریزی، نتوانسته اند رتبه تک رقمی خود را حفظ کرده و جای خود را به داوطلبانی داده اند که با رتبه های دو و حتی سه رقمی، به دلیل تسلط بر آزمون تحلیلی تشریحی و موفقیت در آن توانسته اند در مجموع دو مرحله، رتبه نهایی خود را کاهش دهند.

از این رو توجه به آزمون عملی مرحله دوم برنامه ریزی (تحلیلی تشریحی) و تاثیر گذاری های آن بر نتیجه نهایی دارای اهمیت بوده و نشان می دهد که صرفا با تکیه بر نتیجه آزمون تستی نمی توان به قبولی و کسب نتیجه مطلوب نهایی اطمینان حاصل نمود. از این رو کسب آمادگی های لازم به منظور موفقیت در آزمون تحلیلی تشریحی برنامه ریزی شهری ، منطقه ای و مدیریت شهری برای تمامی داوطلبان اعم از رتبه های گوناگون تک، دو و سه رقمی و با پایه های مختلف تحصیلی اعم از شهرسازی، رشته های مرتبط و غیر مرتبط دارای اهمیت زیادی است.

فهرست منابع کنکور برنامه‌ریزی شهری

درس زبان در کنکور کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری دارای ضریب ۲ است. اهمیت این درس نسبت به دروس دیگر کمتر می باشد،‌ اما تقویت آن در حد متوسط حتماً لازم می باشد. زیرا سطح سؤالات زبان در سالهای مختلف متفاوت است و منبع مشخصی نیز ندارد. بنابراین در صورت آسان بودن سطح سؤالات در یک سال میانگین درصد زبان در سطح رقبا بالا رفته و در صورتی که شخصی آن درس را مطالعه نکرده باشد، تراز آن نسبت به سایرین بسیار پایین خواهد شد. پس در صورتی که در درس زبان احساس ضعف می کنید، حتماً در حدی آمادگی حاصل کنید که اگر سؤالات آسان بود به اندازه سایرین قادر به پاسخگویی به سؤالات باشید. توجه کنید که سفید گذاشتن یک درس تراز شما را بسیار پایین خواهد آورد.

توزیع سؤالات درس زبان در سال­های اخیر، به این صورت بوده که ۵ سؤال از گرامر، ۱۰ سؤال لغت (به صورت جای خالی) برای زبان عمومی و ۱۵ سؤال زبان تخصصی آمده است. پس همانطور که مشخص است، تقویت دایره لغات از اهمیت خاصی برخوردار است. در زبان تخصصی نیز معمولاً‌ ۳ یا ۴ سؤال لغت (به صورت توضیحی) و بقیه به صورت درک مطلب بوده است. برای پاسخ به سؤالات درک مطلب نیازی به ترجمه کامل متن نیست. مسئله مهم تقویت درک مطلب و بالا بردن سرعت عمل در پاسخ به سؤالات متن است.

داوطلب باید در درجه اول متن را بصورت کلی و بدون دقت بر روی لغات جدید، مطالعه نماید. یعنی هدف مطالعه کلی متن و درک چهار چوب آن است. در مرحله بعد، داوطلب باید سؤالات هر متن را به دقت مطالعه کرده و حتی در صورت نیاز برخی کلمات کلیدی را علامت­گذاری کند. در مرحله سوم به مطالعه دقیق متن می ­پردازیم. با این تفاوت که این بار می دانیم به دنبال چه اطلاعاتی باید باشیم و با توجه به نکاتی که از سؤالات برداشت کرده ایم، با رسیدن به مطالب مربوطه در متن، پاسخ را براحتی انتخاب می کنیم. در این روش مطالعه، شما نیازی به درک تمام جزئیات متن ندارید و کافی است معنی و مفهوم جاهایی که شامل پاسخ سؤالات هستند را متوجه شوید. در این صورت حتی اگر معنی کلمات کلیدی که مورد نظر سؤالات هستند را ندانید،‌ با توجه به گزینه­ ها و اطلاعاتی که در اطراف آن کلمه یا مترادف آن در متن وجود دارد می توانید پاسخ سؤال را بیابید.

منابع پیشنهادی

اولویت بندی منابع درس زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)
ردیف اولویت مطالعه منبع
۱ اولویت اول مطالعاتی کتاب زبان عمومی خانه شهرسازان ایران، تالیف مینو ابریشمی
۲ اولویت اول مطالعاتی کتاب ۵۰۴ لغت ضروری
۳ اولویت اول مطالعاتی Building Reading Skill
۴ اولویت اول مطالعاتی کتاب زبان انگلیسی زیر ذره بین (جلد ۱ تا ۳)
۵ اولویت اول مطالعاتی مجموع سوالات کنکور کارشناسی ارشد تمامی رشته ها (با اولیت معماری، جغرافیا و روانشناسی)
۶ اولویت دوم مطالعاتی کتاب ۴۰۰ لغت ضروری برای تافل (۴۰۰ MUST-HAVE WORDS FOR TOEFL)
۷ اولویت دوم مطالعاتی کتاب ۱۱۰۰ واژه در زبان انگلیسی
۸ اولویت دوم مطالعاتی Peterson’s Master the TOEFL Reading Skill
۹ اولویت دوم مطالعاتی بانک تست درک مطلب
۱۰ اولویت سوم مطالعاتی کتاب ۱۷۰۰ لغت ضروری برای تافل
۱۱ اولویت سوم مطالعاتی گرامر زبان انگلیسی از دبیرستان تا دانشگاه
۱۲ اولویت سوم مطالعاتی Barron’s TOEFL iBT (14th Ed)

نحوه مطالعه در رشته برنامه ریزی شهری با سایر رشته ها متفاوت می باشد. منابع این رشته بسیار متنوع است که در صورت عدم مطالعه جزوات خلاصه نیاز به خواندن ۵۰ تا ۶۰ کتاب دانشگاهی می باشد. اما به دلیل جمع­ آوری مطالب مهم و خلاصه نکات در کتابهای کنکوری، حداقل کتابهای لازم برای مطالعه در این رشته به شما توصیه می ­شود. لازم به ذکر است که تمام رقیبان شما کتابهای مورد نظر را مطالعه می کنند، از این رو نمی توانید مطالعه آنها را نادیده بگیرید. در ضمن سؤالات کنکور در رشته برنامه ریزی شهری از حالت حفظی به صورت تحلیلی و مفهومی تغییر کرده است. بنابراین برای موفقیت در کنکور حتماً باید دید مفهومی کاملی از مباحث شهرسازی داشته باشید تا با برقراری ارتباط بین مطالب پاسخدهی به سؤالات برای شما آسانتر گردد. از طرف دیگر مطالعه جزوات خلاصه به تنهایی حالت حفظ کردن مطالب را پیدا می کند که به دلیل وجود زمان زیاد تا کنکور مسلماً‌ یادگیری پایداری نخواهد بود. همچنین حفظ کردن مطالبی که برای اولین بار مطالعه می کنید در حجم بالایی از مطالب مهم بسیار سخت و وقتگیر می باشد. بنابراین بهترین شیوه مطالعه برای دروس تخصصی آزمون کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری به این صورت توصیه می شود:

مطالعه کتابهای دانشگاهی باید به سرعت صورت بگیرد، چون مطالب آنها در کتابهای مختلف تکرار شده و به صورت ناخودآگاه در ذهن شما ثبت می شوند. همچنین به دلیل حجم بالای مطالب بهتر است خواندن مطالب به دوره برسد تا اینکه تنها یک دور به صورت کند و عمقی بخوانید. مطمئن باشید که مرور مطالب کمک بیشتری به یادگیری آنها خواهد کرد. پس از مطالعه کتابهای مربوط به آن سرفصل و ایجاد دید مفهومی راجع به آن، همان سرفصل را از روی جزوات خلاصه شده و کنکوری نیز مطالعه کنید تا مطالب مهم آن موضوع در ذهن شما پررنگ شود. در اینصورت مشاهده می کنید که جزوات را با سرعت بیشتری خوانده و یادگیری مطالب راحتتر خواهد بود. پس از آن تستهای مربوط به موضوع در کنکورهای سالهای گذشته برنامه ریزی شهری را مطالعه و حل کنید. دقت کنید که بهترین و استانداردترین تستها،‌ تستهای کنکور سراسری سالهای پیش می باشد. همچنین به دلیل تکراری بودن بعضی سؤالات در کنکور کارشناسی ارشد،‌ آشنایی با آنها بسیار لازم است. دقت کنید که تمام این مراحل را برای هر سرفصل انجام دهید تا در پایان مطلبی نخوانده باقی نمانده باشد. برای مطالعه بهتر و عدم ایجاد خستگی در مطالعه دروس،‌ سعی کنید تمام دروس را به صورت مداوم و با هم به پیش ببرید. می­ توانید روزانه مطالعه دو درس تخصصی و یک درس عمومی را در برنامه خود بگنجانید.

منابع پیشنهادی

اولویت بندی منابع درس مباحث عمومی شهرسازی ایران
ردیف اولویت مطالعه منبع
۱ اولویت اول مطالعاتی کتاب مباحث عمومی شهرسازی خانه شهرسازان ایران، تالیف و گردآوری:  صبا ترکاشوند
۲ اولویت اول مطالعاتی کتاب شار تا شهر ، تالیف دکتر سید محسن حبیبی
۳ اولویت اول مطالعاتی کتاب طرح­‌ها و برنامه­‌های شهرسازی، تالیف دکتر مصطفی بهزادفر
۴ اولویت اول مطالعاتی کتاب آیین شهرسازی پایدار، تالیف دکتر مصطفی بهزادفر
۵ اولویت اول مطالعاتی کتاب هویت شهر، تالیف دکتر مصطفی بهزادفر
۶ اولویت دوم مطالعاتی مقاله از فروریختن باروها تا اندیشه­ شاهراه­‍‌ها، نوشته دکتر سید محسن حبیبی و زهرا اهری
۷ اولویت اول مطالعاتی کتاب شهرسازی معاصر ایران، تالیف دکتر محمدعلی کامروا
۸ اولویت دوم مطالعاتی کتاب بهسازی و نوسازی بافت کهن، تالیف دکتر سید محسن حبیبی
۹ اولویت سوم مطالعاتی مقاله تحلیلی بر جایگاه و دگرگونی شاخص­های مسکن شهری در ایران، نوشته دکتر محمدمهدی عزیزی
۱۰ اولویت سوم مطالعاتی مقاله جایگاه شاخص‌­های مسکن در فرایند برنامه ریزی مسکن، نوشته دکتر محمدمهدی عزیزی
۱۱ اولویت سوم مطالعاتی کتاب تحلیلی بر ویژگی­های برنامه‌­ریزی شهری در ایران، تالیف دکتر ناصر مشهدی‌زاده دهاقانی
۱۲ اولویت سوم مطالعاتی کتاب مرمت شهری، تالیف دکتر سید محسن حبیبی
۱۳ اولویت سوم مطالعاتی جلد ۱، ۵ و ۱۱ از مجموعه کتب سبز شهرداری­‌ها

یادگیری درس آمار بیش از آنکه نیازمند هوش و استعداد باشد، وابسته به حل تمرین و مداومت در مطالعه آن است. بنابراین بهترین راه آن است که مطالعه آن را هرشب یا یک شب در میان در برنامه درسی خود بگنجانید. در این صورت بدون ایجاد خستگی یا وقفه در مطالعه آن و یا ایجاد استرس به دلیل انباشته شدن مباحث آن در نزدیک کنکور می توانید کل مطالب یا مهمترین آنها را پوشش دهید. تعداد سؤالات این درس در کنکور سال گذشته برنامه ریزی شهری از ۳۰ به ۲۵ کاهش یافت. دقت کنید که در سال های اخیر بیشتر سؤالات از فصل آمار توصیفی طرح می شود و داوطلبان بهتر است توجه وی‍ژه ای بر روی این مباحث داشته باشند. گرچه در ۲-۳ سال گذشته سؤالاتی از دو مبحث برآورد فاصله و آزمون فرض مطرح شده که نسبت به سالهای قبل از آن، تعداد بیشتری را دربر گرفته است. به همین دلیل این تصور که می توانید از خواندن این دو سرفصل صرفنظر کنید به نفع شما نیست.

همچنین در نظر داشته باشید که اهمیت درس آمار از مباحث دیگر این درس بیشتر می باشد، چون احتمال پاسخ سایرین به سؤالات آن بیشتر بوده و قسمت اعظم سؤالات مربوط به درس آمار می باشد،‌ با این تفاوت که سؤالات در قالب مباحث مربوط به شهرسازی مطرح خواهد شد. با توجه به وجود مباحث مدلسازی در مبحث فنون برنامه‌ریزی، سعی کنید مطالعه مدل‌ها در برنامه‌ریزی شهری را در برنامه خود قرار دهید. مدل‌های برنامه‌ریزی منطقه‌ایی مدل‌های کاربری اراضی و مسکن، مدل‌های پیش­ بینی مثل جمعیت و ترافیک و اقتصاد و یا اطلاعات مربوط به GIS و نقشه برداری، روش‌های ارزیابی و سیستم‌های پشتیبان تصمیم‌گیری و مدل‌های تحلیل ساختار فضایی مناطق، مباحثی هستند که می‌توانید در مطالعه فنون برنامه‌ریزی در برنامه درسی خود بگنجانید. بهتر است در این مبحث سؤالات مربوط به کنکورهای سالهای گذشته نیز به قصد یادگیری مطالعه شوند.

منابع پیشنهادی

اولویت بندی منابع درس آمار و روش‌­ها و فنون برنامه‌­ریزی
ردیف اولویت مطالعه منبع
۱ اولویت اول مطالعاتی کتاب آمار در شهرسازی خانه شهرسازان ایران، تالیف مهدی گلشنی
۲ اولویت اول مطالعاتی کتاب آمار و احتمال، تالیف محسن طورانی (تست­های طبقه­بندی شده)
۳ اولویت اول مطالعاتی کتاب انجمن شهرسازی امریکا، جلد پنجم
۴ اولویت اول مطالعاتی کتاب تراکم در شهرسازی، تالیف دکتر محمدمهدی عزیزی
۵ اولویت اول مطالعاتی کتاب کاربرد مدل در جغرافیا با تاکید بر برنامه­‌ریزی شهری و ناحیه‌­ای، تالیف حسن حکمت نیا
۶ اولویت دوم مطالعاتی کتاب مدل­های کاربردی در تحلیل مسائل شهری، تالیف نوربرت اپنهایم، ترجمه دکتر منوچهر طبیبیان
۷ اولویت اول مطالعاتی کتاب روش تحقیق در مطالعات محیطی، تالیف دکتر ناصر براتی
۸ اولویت دوم مطالعاتی کتاب کاربرد پایایی و روایی در پژوهش، تالیف دکتر محمد عباس­‌زادگان
۹ اولویت دوم مطالعاتی کتاب روش­‌های پژوهش کیفی در برنامه­‌ریزی توسعه: با تأکید بر برنامه‌­ریزی شهری و منطقه‌­ای، تالیف دکتر محمدحسین شریف‌­زادگان

نحوه مطالعه در رشته برنامه ریزی شهری با سایر رشته ها متفاوت می باشد. منابع این رشته بسیار متنوع است که در صورت عدم مطالعه جزوات خلاصه نیاز به خواندن ۵۰ تا ۶۰ کتاب دانشگاهی می باشد. اما به دلیل جمع­ آوری مطالب مهم و خلاصه نکات در کتابهای کنکوری، حداقل کتابهای لازم برای مطالعه در این رشته به شما توصیه می ­شود. لازم به ذکر است که تمام رقیبان شما کتابهای مورد نظر را مطالعه می کنند، از این رو نمی توانید مطالعه آنها را نادیده بگیرید. در ضمن سؤالات کنکور در رشته برنامه ریزی شهری از حالت حفظی به صورت تحلیلی و مفهومی تغییر کرده است. بنابراین برای موفقیت در کنکور حتماً باید دید مفهومی کاملی از مباحث شهرسازی داشته باشید تا با برقراری ارتباط بین مطالب پاسخدهی به سؤالات برای شما آسانتر گردد. از طرف دیگر مطالعه جزوات خلاصه به تنهایی حالت حفظ کردن مطالب را پیدا می کند که به دلیل وجود زمان زیاد تا کنکور مسلماً‌ یادگیری پایداری نخواهد بود. همچنین حفظ کردن مطالبی که برای اولین بار مطالعه می کنید در حجم بالایی از مطالب مهم بسیار سخت و وقتگیر می باشد. بنابراین بهترین شیوه مطالعه برای دروس تخصصی آزمون کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری به این صورت توصیه می شود:

مطالعه کتابهای دانشگاهی باید به سرعت صورت بگیرد، چون مطالب آنها در کتابهای مختلف تکرار شده و به صورت ناخودآگاه در ذهن شما ثبت می شوند. همچنین به دلیل حجم بالای مطالب بهتر است خواندن مطالب به دوره برسد تا اینکه تنها یک دور به صورت کند و عمقی بخوانید. مطمئن باشید که مرور مطالب کمک بیشتری به یادگیری آنها خواهد کرد. پس از مطالعه کتابهای مربوط به آن سرفصل و ایجاد دید مفهومی راجع به آن، همان سرفصل را از روی جزوات خلاصه شده و کنکوری نیز مطالعه کنید تا مطالب مهم آن موضوع در ذهن شما پررنگ شود. در اینصورت مشاهده می کنید که جزوات را با سرعت بیشتری خوانده و یادگیری مطالب راحتتر خواهد بود. پس از آن تستهای مربوط به موضوع در کنکورهای سالهای گذشته برنامه ریزی شهری را مطالعه و حل کنید. دقت کنید که بهترین و استانداردترین تستها،‌ تستهای کنکور سراسری سالهای پیش می باشد. همچنین به دلیل تکراری بودن بعضی سؤالات در کنکور کارشناسی ارشد،‌ آشنایی با آنها بسیار لازم است. دقت کنید که تمام این مراحل را برای هر سرفصل انجام دهید تا در پایان مطلبی نخوانده باقی نمانده باشد. برای مطالعه بهتر و عدم ایجاد خستگی در مطالعه دروس،‌ سعی کنید تمام دروس را به صورت مداوم و با هم به پیش ببرید. می­ توانید روزانه مطالعه دو درس تخصصی و یک درس عمومی را در برنامه خود بگنجانید.

منابع پیشنهادی

اولویت بندی منابع درس مبانی برنامه ریزی شهری، منطقه ­ای و مدیریت شهری
ردیف اولویت مطالعه منبع
۱ اولویت اول مطالعاتی کتاب آیین شهرسازی پایدار، تالیف دکتر مصطفی بهزادفر
۲ اولویت اول مطالعاتی کتاب طرح­‌ها و برنامه­‌های شهرسازی، تالیف دکتر مصطفی بهزادفر
۳ اولویت اول مطالعاتی کتاب انجمن شهرسازی آمریکا، استانداردهای برنامه­‌ریزی و طراحی شهری جلد اول، ترجمه گیتی اعتماد
۴ اولویت اول مطالعاتی کتاب انجمن شهرسازی امریکا، استاندارهای برنامه­‌ریزی و طراحی شهری جلد سوم، ترجمه گیتی اعتماد
۵ اولویت اول مطالعاتی کتاب انجمن شهرسازی امریکا، استاندارهای برنامه­­‌ریزی و طراحی شهری جلد چهارم، ترجمه گیتی اعتماد
۶ اولویت اول مطالعاتی کتاب حمل و نقل شهری با تأکید بر جنبه‌­های اجتماعی، تالیف دکتر علی خاکساری
۷ اولویت اول مطالعاتی کتاب اصول و روش­های برنامه‌­ریزی منطقه­‌ای، تالیف دکتر کرامت­‌الله زیاری
۸ اولویت دوم مطالعاتی کتاب مکتب­‌ها، نظریه‌­ها و مدل­‌های برنامه و برنامه‌­ریزی منطقه‌­ای، ، تالیف دکتر کرامت­‌الله زیاری
۹ اولویت دوم مطالعاتی کتاب مبانی و تکنیک­‌های برنامه‌­ریزی شهری، تالیف دکتر کرامت‌­الله زیاری
۱۰ اولویت اول مطالعاتی کتاب دگرگونی اندیشه در نظریه­ برنامه‌­ریزی، دکتر مجتبی رفیعیان
۱۱ اولویت اول مطالعاتی کتاب نظریه­‌های برنامه­‌ریزی دیدگاه­‌های سنتی و جدید، دکتر مجتبی رفیعیان
۱۲ اولویت اول مطالعاتی کتاب الگوهای تحلیلی تغییر کاربری زمین، هلن بریاسولیس، ترجمه مجتبی رفیعیان و همکاران
۱۳ اولویت دوم مطالعاتی کتاب شورشی­‌ها، جان فریدمن، ترجمه مجتبی رفیعیان
۱۴ اولویت اول مطالعاتی کتاب برنامه ریزی راهبردی توسعه شهری، تالیف جواد مهدیزاده
۱۵ اولویت دوم مطالعاتی کتاب اندیشه­‌های نو در مدیریت و حکمروایی شهری، تالیف جواد مهدیزاده
۱۶ اولویت دوم مطالعاتی کتاب نظریه­‌های شهر و پیرامون، تالیف محمدحسین پاپلی یزدی
۱۷ اولویت اول مطالعاتی کتاب برنامه‌­ریزی توسعه منطقه‌­ای، تالیف دکتر مظفر صرافی
۱۸ اولویت اول مطالعاتی کتاب مقدمه­‌ای بر مبانی برنامه‌­ریزی شهری، تالیف دکتر اسماعیل شیعه
۱۹ اولویت دوم مطالعاتی کتاب کارگاه برنامه­‌ریزی شهری، تالیف دکتر اسماعیل شیعه
۲۰ اولویت اول مطالعاتی کتاب آهنگ صنعت، آوای شهر، تالیف دکتر اسماعیل شیعه
۲۱ اولویت دوم مطالعاتی کتاب با شهر و منطقه در ایران، تالیف اسماعیل شیعه
۲۲ اولویت دوم مطالعاتی کتاب دیدگاه­‌های نو در جغرافیای شهری، تالیف دکتر حسین شکوئی
۲۳ اولویت اول مطالعاتی کتاب نظریه­‌های برنامه­‌ریزی شهری، نایجل تیلور، ترجمه محمود شورچه
۲۴ اولویت اول مطالعاتی کتاب برنامه­‌ریزی و طراحی شهری در مهد شهرسازی بریتانیا، الینور اسمیث موریس، ترجمه ابوالفضل مشکینی
۲۵ اولویت اول مطالعاتی کتاب جامعه‌­شناسی شهری، تالیف محمود شارع­پور
۲۶ اولویت اول مطالعاتی کتاب درآمدی به اقتصاد شهری، تالیف سعید عابدین درکوش
۲۷ اولویت دوم مطالعاتی کتاب اصول و مبانی برنامه­‌ریزی منطقه‌­ای،تالیف سیدحسن معصومی اشکوری
۲۸ اولویت اول مطالعاتی کتاب مدیریت و حکمروایی شهری، تالیف دکتر ناصر برک­پور
۲۹ اولویت دوم مطالعاتی کتاب مبانی نظری و فرآیند طراحی شهری، تالیف دکتر جهانشاه پاکزاد
۳۰ اولویت دوم مطالعاتی کتاب مبانی و اصول برنامه‌­ریزی شهری، دکتر غلامرضا لطیفی
۳۱ اولویت دوم مطالعاتی کتاب مدیریت شهری، تالیف دکتر غلامرضا لطیفی
۳۲ اولویت دوم مطالعاتی کتاب مبانی و اصول برنامه‌­ریزی توسعه منطقه­ای، تالیف دکتر غلامرضا لطیفی
۳۳ اولویت دوم مطالعاتی کتاب جامعه­‌شناسی شهری، تالیف دکتر محمد تقی شیخی
۳۴ اولویت اول مطالعاتی کتاب بهسازی و نوسازی بافت کهن شهری، تالیف دکتر کیومرث حبیبی
۳۵ اولویت دوم مطالعاتی مقاله برنامه ریزی غیر اقلیدسی ، جان فریدمن، ترجمه ناصر برک­پور
۳۶ اولویت اول مطالعاتی مقاله برنامه ریزی و ارزش های سیاسی، سوزان  و نورمن فاینشتاین، ترجمه مشکینی و حبیبی
۳۷ اولویت دوم مطالعاتی کتاب طراحی شهری: روش و فنون، کلیف ماتین، ترجمه دکتر فرشاد نوریان
۳۸ اولویت اول مطالعاتی کتاب چگونه زندگی همگانی را مطالعه کنیم، یان گل، ترجمه دکتر مصطفی بهزادفر
۳۹ اولویت اول مطالعاتی کتاب بازنمون طراحی شهری، امیلی تلن، ترجمه دکتر مصطفی بهزادفر
۴۰ اولویت دوم مطالعاتی کتاب تردد پیاده و دوچرخه، هرمان کنف لاخر، ترجمه فریدون قریب
۴۱ اولویت اول مطالعاتی کتاب توسعه یعنی آزادی، آمارتیاسن، ترجمه محمد سعید نوری نائینی
۴۲ اولویت اول مطالعاتی کتاب پایداری شهر ایرانی، کندوکاو در چالش­ها و نقش برنامه­ ریزی توسعه شهری، دکتر مظفر صرافی
۴۳ اولویت اول مطالعاتی مقاله پیش ­درآمد ترجمه دانشنامه شهر، دکتر ناصر برک­پور، ایرج اسدی و میثم بصیرت

منابع پیشنهادی

اولویت بندی منابع درس تاریخ شهر و شهرسازی
ردیف اولویت مطالعه منبع
۱ اولویت اول مطالعاتی کتاب تاریخ معماری و شهرسازی خانه شهرسازان ایران، تالیف و گردآوری، مهندس تینا ارغنده
۲ اولویت اول مطالعاتی کتاب شار تا شهر، تالیف دکتر سید محسن حبیبی
۳ اولویت اول مطالعاتی کتاب تاریخ شهر و شهرنشینی در ایران، تالیف دکتر جهانشاه پاکزاد
۴ اولویت اول مطالعاتی کتاب تاریخ شکل شهر، تالیف جیمز موریس
۵ اولویت اول مطالعاتی کتاب تاریخ شهر و شهرنشینی در جهان، تالیف دکتر جهانشاه پاکزاد
۶ اولویت دوم مطالعاتی کتاب تاریخ مختصر شهر و شهرنشینی در ایران، تالیف حسین سلطان­زاده
۷ اولویت دوم مطالعاتی کتاب تحلیلی بر ویژگی­های برنامه‌­ریزی شهری در ایران، تالیف ناصر مشهدی­زاده دهاقانی
۸ اولویت سوم مطالعاتی کتاب تاریخ معماری مدرن، لئوناردو بنه­ولو، ترجمه سیروس باور